Krokowa i zamek w Krokowej

Krokowa i zamek w Krokowej

Krokowa i zamek w Krokowej – atrakcje na Pomorzu

Jest to duża wieś gminna w województwie pomorskim niedaleko Pucka. Wyglądem przypomina miasteczko. Cała Krokowa i zamek w Krokowej są do „zaliczenia” podczas jednej wycieczki ponieważ wszystkie tutejsze atrakcje turystyczne znajdują się blisko siebie. Zachęcam żeby zobaczyć to miejsce podczas wypoczynku nad Morzem Bałtyckim.

Krokowa, rodzina Krokowskich i von Krockow

Liczba stałych mieszkańców Krokowej sięga około 3 500. Przez około 600 lat od XII do XVIII wieku należała do rodziny Krokowskich, a później została odziedziczona przez dalszych krewnych, którzy przyjęli narodowość niemiecką i nazwisko von Krockow.

Z ciekawostek rodowych najbardziej znana jest historia czterech braci, którzy mieszkali tu w latach okupacji hitlerowskiej. Mieli obywatelstwo polskie, ale mentalnie czuli się Niemcami. Jeden z nich – Reinhold w roku 1939 został przymusowo wcielony do polskich ułanów. Dwaj inni – Heinrich i Ulrich wybrali barwy wojsk III Rzeszy. Pewien czas walczyli więc przeciwko sobie nawzajem. Wkrótce Reinhold dostał się do niewoli i zamienił wojsko polskie na niemieckie. Służył jako żołnierz SS. Wszyscy zginęli na froncie. Czwarty brat – Albrecht żeby uniknąć wcielenia do armii dokonał samookaleczenia. Pozostał bez palca u nogi.

Jeśli będziecie przejazdem w Krokowej zatrzymajcie się tu. Naprawdę warto. Jest piękny neogotycki kościół parafialny p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Do 1945 roku służył jako świątynia ewangelicka. Natomiast obecnie jest katolicki. Jest też zamek, w którym mieszkała wspomniana wyżej rodzina Krokowskich.

W dawnej gospodzie „Pod Księciem Mestwinem” mieści się niewielkie muzeum prezentujące polską i niemiecką historię regionu.

Warto też wspomnieć, że od XVI do XIX  w Krokowej był prężnie działający ośrodek kalwinizmu, a w 1903 roku doprowadzono tu linię kolejową

Zamek w Krokowej

Najciekawszym  tutejszym zabytkiem jest bezsprzecznie wspomniany wyżej zamek (niektóre źródła podają pałac) rodziny von Krockow. Budowla powstała prawdopodobnie w XIV lub XV wieku (w różnych źródłach są różne informacje) jednakże swój obecny kształt otrzymała znacznie później, bo dopiero pod koniec osiemnastego stulecia. Składa się z trzypiętrowego korpusu głównego do którego przylegają dwa skrzydła. Natomiast w drugiej połowie XIX wieku powstała jeszcze czteropiętrowa wieża.

Niestety po II wojnie światowej zabytek przez długi czas niszczał. Dopiero w latach 90 – tych odbudowała go Fundacja Europejskie Spotkania – Kaszubskie Centrum Kultury. Obecnie jest tu luksusowy hotel.

Wokół rezydencji roztacza się duży, piękny, romantyczny park krajobrazowy, który kiedyś był jednym z największych w Europie. Pamięta on dawną właścicielkę i założycielkę – Luizę von Krockow. Zamek w Krokowej odwiedził niegdyś król Zygmunt III Waza, także przez pewien czas mieszkał tu też niemiecki filozof Johann Fichte.

Co w pobliżu Krokowej i Pucka?

Będąc w okolicach Pucka warto zaliczyć także jedyną na nizinach Europy jaskinię. Nazywa się ona Groty Mechowskie ponieważ znajdziecie ją we wsi Mechowo. Niedaleko stąd jest też pałac w Rzucewie.

Foto: własne

8 thoughts on “Krokowa i zamek w Krokowej

Dodaj komentarz