Dwór w Będominie – patriotyczne muzeum

2
dwor-w-bedominie

dwor-w-bedominie

Będomin jest małą miejscowością na Kaszubach w województwie pomorskim. Natomiast jak napisane jest w tytule Dwór w Będominie to bardzo patriotyczne miejsce, a dokładniej Muzeum Hymnu Narodowego.

Dwór w Będominie – Muzeum Hymnu Narodowego, Muzeum Narodowe

Dwór w Będominie jest to oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nieprzypadkowo, utworzono w tym miejscu Muzeum Hymnu Narodowego ponieważ właśnie tu urodził się Józef Wybicki, autor tekstu pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła”. Dlatego szczerze polecam to miejsce wszystkim, którzy interesują się historią naszego kraju.

Dwór w Będominie zabytek z XVIII wieku

Historia dworu sięga początku XVIII wieku. Powstał dla rodziny Gleissen – Doręgowskich. Jednakże nie przetrwał do dziś w swoim pierwotnym kształcie. Kiedy zamieszkali tu Wybiccy nastąpiła spora przebudowa.

Następne przeróbki konieczne były jeszcze w pierwszej połowie dwudziestego stulecia, gdyż budynek uległ częściowemu zniszczeniu na skutek pożaru. Natomiast jeszcze kolejną restaurację dworu wykonano w latach 70 – tych ubiegłego wieku. Była konieczna, by przystosować zabytek na cele muzealne, przywrócono mu wtedy też nieco osiemnastowieczny wygląd.

Charakterystyczne w wyglądzie  budynku są dwie kondygnacje. Białe zewnętrzne ściany kryje łamany czerwony czterospadowy dach.

Co można zobaczyć w Muzeum Hymnu Narodowego?

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło w roku 1978.

Najcenniejszą kolekcją muzeum są różne zapisy nutowe Mazurka Dąbrowskiego, zwanego także Pieśnią Legionów Dąbrowskiego. Do najcenniejszych elementów kolekcji należą też nuty i tekst Mazura Dąbrowskiego wydane w Paryżu w roku 1826. Również dawne i nowsze nagrania tej pieśni w przeróżnych wersjach. Na przykład na płytach i w pozytywkach. Są też gramofony z początku dwudziestego stulecia, na których te płyty były odtwarzane.

W będomińskim dworze zobaczycie lub usłyszycie w różnej postaci także inne pieśni patriotyczne jak Rota (też kiedyś polski hymn), „Warszawianka”, „Boże coś Polskę” i inne. Są tu wreszcie różne pamiątki po Józefie Wybickim i jego rodzinie.

Obrazy kilimy i meble z epoki powstania Mazurka Dąbrowskiego

W Muzeum nieco wbrew nazwie poznacie nie tylko losy Mazurka Dąbrowskiego.

Oprócz nagrań z hymnem polskim popatrzcie tu także na przedmioty z tamtej epoki czyli dawne meble, dywany, broń. Na wystawie leżą także patriotyczne śpiewniki i sporo innych ciekawostek. Ściany zdobią liczne obrazy i kilimy o wojskowej i patriotycznej tematyce. Wszystko zgodnie z tradycją polskich dworków szlacheckich.

Stare drzewa – lipy i dąb obok oddziału Muzeum Narodowego

W XIX wieku do dworu w Będominie prowadziła aleja lipowa. Zachowała się ona dochodząc do zachodniego naroża dworu. Zachował się także dąb z czasów Wybickiego. Rosły również niegdyś graby usunięte podobnie jak część innych starych drzew podczas prac przy powstaniu po sąsiedzku boiska. W miejsce wyciętego szpaleru posadzone zostały świerki.

Co w pobliżu Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie?

Jeśli będziecie na Pomorzu zachęcam do odwiedzenia między innymi Pucka, Jastrzębiej Góry, Helu i Krokowej.

Foto: własne

2 thoughts on “Dwór w Będominie – patriotyczne muzeum

Dodaj komentarz