Dwór w Będominie – patriotyczne muzeum

2
dwor-w-bedominie

dwor-w-bedominie

Dwór w Będominie – patriotyczne miejsce

Będomin jest małą miejscowością na Kaszubach w województwie pomorskim. Natomiast jak napisane jest w tytule Dwór w Będominie to bardzo patriotyczne miejsce, a dokładniej Muzeum Hymnu Narodowego. Jest to oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tu urodził się Józef Wybicki, autor tekstu pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła”. Dlatego szczerze polecam to miejsce wszystkim, którzy interesują się historią naszego kraju.

Trochę historii

Tutejszy dwór szlachecki powstał na początku XVIII wieku dla rodziny Gleissen – Doręgowskich. Jednakże nie przetrwał do dziś w swoim pierwotnym kształcie. Kiedy zamieszkali tu Wybiccy nastąpiła spora przebudowa. Następne przeróbki konieczne były jeszcze w pierwszej połowie dwudziestego stulecia, gdyż budynek uległ częściowemu zniszczeniu na skutek pożaru. Natomiast jeszcze kolejna renowacja w latach 70 – tych ubiegłego wieku była już konieczna, by przystosować zabytek na cele muzealne, przywrócono mu wtedy też dawny osiemnastowieczny wygląd.

Co my tu mamy?

Charakterystyczne w wyglądzie  budynku są dwie kondygnacje. Białe zewnętrzne ściany kryje łamany czerwony czterospadowy dach.

Wbrew nazwie muzeum możemy oglądać tu nie tylko eksponaty bezpośrednio związane z polskim hymnem narodowym. A więc różne zapisy nutowe, dawne i nowsze nagrania tej pieśni w przeróżnych wersjach jak na przykład na płytach gramofonowych i w pozytywkach. Są też gramofony z początku dwudziestego stulecia, na których te płyty były odtwarzane. Ale zobaczycie tu też lub usłyszycie w różnej postaci inne pieśni patriotyczne jak Rota (też kiedyś polski hymn), „Warszawianka”, „Boże coś Polskę” i inne. Są tu też wreszcie różne pamiątki po Józefie Wybickim i jego rodzinie. Przedstawione są także przedmioty z tamtej epoki czyli dawne meble, dywany, broń. Na wystawie leżą także patriotyczne śpiewniki i sporo innych ciekawostek. Ściany zdobią liczne obrazy i kilimy o wojskowej i patriotycznej tematyce.

Do najcenniejszych elementów kolekcji należą nuty i tekst Mazura Dąbrowskiego wydane w Paryżu w roku 1826.

Jeśli będziecie na Pomorzu zachęcam do odwiedzenia między innymi Pucka, Jastrzębiej Góry, Helu i Krokowej.

Foto: własne

2 thoughts on “Dwór w Będominie – patriotyczne muzeum

Dodaj komentarz