Wystawa ikon na zamku

Wystawa ikon na zamku

Wystawa ikon i sztuka sakralna w sanockim zamku

Na temat Sanoka i pięknego zamku piszemy w osobnych artykułach. Jednakże tutejsza wystawa ikon należy to takich, o których warto dowiedzieć się nieco więcej niż jedno lub dwa zdania. Dlatego poświęcamy tekst tejże tematyce.

Sztuka cerkiewna od dwunastego stulecia

Południowy wschód Polski zamieszkuje spora grupa wyznawców prawosławia. Nic więc dziwnego, że można tu spotkać prawdziwe perełki sztuki cerkiewnej. Nie tylko w świątyniach ale także na wystawach muzealnych. Ta w Sanoku należy do największych i najpiękniejszych. Liczy ponad 1200 eksponatów w kilku pomieszczeniach. Znajdziecie na niej nie tylko ikony, ale także między innymi szaty liturgiczne, naczynia i starodruki. Na wielu obrazach widnieje postać Chrystusa Pantokratora, Matki Bożej i świętych. Są ikony ze scenami ewangelicznymi, Sądem Ostatecznym, Zwiastowaniem i Wniebowstąpieniem Maryi i wiele innych. Zobaczycie tu także różne krzyże – nie tylko takie, jakie wisiały na ścianach w cerkwi ale też ręczne używane do błogosławieństwa.

W przeciwieństwie do sztuki sakralnej katolickiej ikony cechuje wielka prostota formy, obrazy są pisane (nie malowane) według ściśle określonych schematów i kolorów. Malarze ikon nie mogą przedstawiać świętych postaci według własnych wyobrażeń, ale muszą kierować się z góry ustalonymi zasadami. Dlatego też są one do siebie nawzajem często podobne. Mają jednakże bardzo głęboką treść, a Kościół wschodni przypisuje im moc taką samą jaką w katolicyzmie posiadają relikwie. Wpatrywanie się w ikonę sprzyja medytacji i kontemplacji. Ikona ma sławić Boga, a nie malarza, który ją wykonał.

Nie tylko wystawa ikon, także katolicka sztuka sakralna

Na zamku w Sanoku znalazło się też miejsce dla dzieł sztuki katolickiej. Rzeźby obrazy, krucyfiksy zdobiły niegdyś przestrzeń w kapliczkach i kościołach diecezji przemyskiej. Najstarsza jest kamienna chrzcielnica z piętnastego stulecia. Cenne są też osiemnastowieczne rokokowe rzeźby (szkoła lwowska). W osiemnastowiecznych dziełach  możecie zauważyć między innymi postać świętego Jana Nepomucena. Pamiątką po ludowych rzeźbiarzach są aniołki i figury Chrystusa Frasobliwego. Sporo cennych dzieł podarowali tutejszemu muzeum państwo Margaret i Albert Sługoccy z USA. Jest wśród nich francuska kopia słynnej trzynastowiecznej figury Matki Bożej z Altotting.

Inne muzea sztuki sakralnej polecamy

Jeżeli interesują Was ikony zachęcamy do odwiedzenia muzeum obok Cerkwi Zwiastowania w Supraślu. Warto też zobaczyć Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej, Muzeum Świętego Krzyża na Górze Świętej Anny. Sporo arcydzieł śląskich zabytków religijnych ma także Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Jeżeli wolicie oglądać ikony w świątyni, a nie w muzeum to w Sanoku polecamy między innymi cerkiew św. Trójcy.

Dodaj komentarz