Atrakcje turystyczne w Sanoku na Podkarpaciu

0
Atrakcje turystyczne w Sanoku

Atrakcje turystyczne w Sanoku

Atrakcje turystyczne w Sanoku na Podkarpaciu – dla każdego coś ciekawego

Sanok w co poniektórych źródłach nazywany bywa także Królewskie Wolne Miasto Sanok. Piękne położenie w tak zwanej Kotlinie Sanockiej pomiędzy licznymi niezbyt wysokimi górami sprawia, że warto tu przyjechać. Zarówno dla zabytków jak i dla krajobrazów. Na stałe żyje tu około 40 tysięcy ludzi na powierzchni nieco poniżej 4o kilometrów kwadratowych. Pomiędzy różnymi punktami miasta napotkacie na spore różnice wzniesień (278 – 668 m.n.p.m.). A jakie atrakcje turystyczne w Sanoku czekają na Was?

Bogactwo zabytków

Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest szesnastowieczny Zamek Królewski. Znajdziecie w nim między innymi piękną wystawę ikon oraz prace malarza Zdzisława Beksińskiego. Spośród architektury sakralnej wymienimy kościół franciszkański, kościół Przemienienia Pańskiego, a także cerkwie św. Trójcy i św. Dymitra. Natomiast przy Rynku znajdziecie aż dwa ratusze. Prócz tego sporo przeróżnych uroczych kamienic, których nie będziemy wszystkich wyliczać, żeby żadnej ładnej nie pominąć.

Jeśli ktoś woli architekturę drewnianą to koniecznie powinien się wybrać do skansenu czyli Muzeum Budownictwa Ludowego, jednego z najbardziej znanych i największych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Każdemu kto chciałby pospacerować wśród przyrody możemy polecić Park Krajobrazowy Gór Słonnych.

Co jeszcze warto wiedzieć o Sanoku?

Prawa miejskie otrzymał w roku 1339. Jednakże ślady obecności na tych terenach sięgają nawet czasów neolitu (4500 lat p.n.e.). Archeolodzy raz po raz znajdują coś w ziemi z różnych pradawnych epok. Natomiast jako Sanok osada istnieje co najmniej od 1150. Wtedy pojawiły się pierwsze historyczne wzmianki. Nie od razu było tu państwo polskie. Najpierw bowiem należało do Księstwa Ruskiego, potem do Węgrów. A dopiero od czasów Kazimierza Wielkiego sięgała tu Polska. Od dawna zgodnie żyli w  mieście Niemcy, Polacy, Rusini i Węgrzy. Po rozbiorach cała okolica dostała się pod panowanie austriackie.

W pobliżu są spore złoża ropy naftowej i kopalnie tego surowca. Dlatego też działa na terenie Sanoka przemysł chemiczny. Świętymi patronami są święty Michał Archanioł i święty Zygmunt Gorazdowski.

Inne miasta Podkarpacia.

Jeśli będziecie na Podkarpaciu zachęcamy też koniecznie do odwiedzenia między innymi Krosna, Przemyśla i Tarnobrzega.

Foto: własne

Dodaj komentarz