Zabytkowa zagroda w Marcinkowie

Zabytkowa zagroda w Marcinkowie

Zabytkowa zagroda w Marcinkowie niedaleko Wąchocka

Kiedy przyjechaliśmy do tego miejsca niedaleko Wąchocka od razu przypomniała mi się Izba Regionalna w Chudowie na Górnym Śląsku. Nie tylko dlatego, że obie wystawy pokazują bardzo podobne przedmioty, ale także są prowadzone przez prawdziwych pasjonatów. Ludzi, którzy z własnej inicjatywy kolekcjonują dawne sprzęty codziennego użytku, ratują od zapomnienia. Nie patrzą przy tym ani na zysk ani nawet na poniesione koszty. Zabytkowa zagroda w Marcinkowie powstała z inicjatywy starszego pana Stanisława Jaruszewicza. Całość zajmuje kilka pomieszczeń w różnych budynkach stojących na jednej prywatnej posesji pod numerem 78.

Co zobaczycie w Marcinkowie?

Najstarszym z zabytków, w których prezentowane są eksponaty jest stara chata z roku 1895. Kiedy wejdziecie przez jej próg poczujecie się jakbyście byli w skansenie. W dawnej kuchni zobaczycie miedzy innymi imponujący zbór przeróżnych sztućców (niektóre z nich cenne i unikatowe). Są też pogrupowane tematycznie liczne naczynia, w tym dzbanki, miski, butelki. Osobno stoją maszynki do mięsa, wagi kuchenne. Na ścianie wiszą kropielniczki na wodę święconą… nie damy rady wymienić tu wszystkich różności.

W jednym z pomieszczeń poznacie historyczne poprzedniczki naszych pralek (wraz z uzupełniającym osprzętem). Zwróćcie też uwagę na „dawne przedmioty higieny osobistej”. Gdzie indziej jest warsztat krawiecki, w którym stoją rzędem różnego typu żelazka. Dowiecie się więc co nieco o  praniu, prasowaniu i myciu. Zobaczycie jak wyglądały kiedyś ostrzałki do żyletek i prostownice do włosów. Natomiast w stodole czekają sprzęty rolnicze. Usłyszycie na przykład do czego służyły przeźmiany (rodzaj niegdysiejszej wagi).

Pan Stanisław nie tylko pozwala wszystko oglądać, ale też o swoich zbiorach opowiada. Na zwiedzanie trzeba się umówić. Numer telefonu jest dostępny w Internecie. Oglądanie wszystkiego zajmuje ponad godzinę.

Zabytkowa zagroda w Marcinkowie, a co jeszcze w pobliżu?

W Wąchocku koniecznie trzeba zobaczyć wspaniały zabytkowy kościół, a obok niego klasztor cystersów (można go zwiedzać). Wybierzcie się na spacer dookoła wąchockiego zalewu albo lessowym wąwozem Rocław. Można też w sąsiednich Starachowicach zaliczyć ciekawe Muzeum Przyrody i Techniki. Jadąc w przeciwną stronę dotrzecie do Skarżyska Kamiennej. Czeka tam na Was miedzy innymi Muzeum Orła Białego i Sanktuarium Ostrobramskie.

Foto: własne

Dodaj komentarz