Zamek Królewski w Sanoku

Zamek Królewski w Sanoku

Zamek Królewski w Sanoku – co warto wiedzieć?

Zamek Królewski w Sanoku jest od 1934 roku siedzibą Muzeum Historycznego. Powstał za czasów Kazimierza Wielkiego w stylu gotyckim na miejscu dawnego ruskiego drewnianego grodu. Od początku różni polscy władcy przybywali tu bardzo często i chętnie. Między innymi odbyła się tutaj uczta weselna Władysława Jagiełły z jego trzecia żoną Elżbietą Granowską.

W szesnastym stuleciu po przebudowie zamek otrzymał renesansowe kształty. Zarządziła to królowa Bona Sforza, a jako wykonawcę wyznaczyła marszałka Mikołaja Wolskiego. Miały tu swego czasu siedzibę Urząd Grodzki, sąd grodzki i ziemski oraz sąd wyższy prawa niemieckiego (coś w rodzaju współczesnych sądów apelacyjnych). Urzędowali w tym miejscu także starostowie i kasztelani sanoccy. Natomiast zamkowa wieża pełniła rolę więzienia.

Budynek miał od początku dwie kondygnacje, jednakże poszczególne skrzydła były dobudowywane w różnych czasach (od szesnastego do osiemnastego stulecia).

W czasie wojen napoleońskich trwały walki o zamek, a do największych obrońców należał Franciszek Ksawery Krasicki. Jeszcze w czasie zaborów funkcjonowały tu różne urzędy, ale na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku budowla zaczęła podupadać. Z tego powodu konieczna była częściowa rozbiórka. Podczas II wojny światowej pod siedzibą sanockiego zamku przebiegała granica radziecko – niemiecka (tak zwana linia Mołotowa). Wtedy też działał tu wojskowy szpital.

Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł zamkowi prace renowacyjne i konserwatorskie. Doczekało się odbudowy jedno ze skrzydeł.

Wystawa Beksińskiego

Z Sanoka pochodził jeden z najsłynniejszych polskich artystów dwudziestego wieku – Zdzisław Beksiński. Jego na wpół abstrakcyjne prace niektórym się podobają innym wręcz przeciwnie ale nie da się przejść obok nich obojętnie. Dużo jest w nich celowo ukazanej brzydoty, fantastycznej grozy, wręcz apokaliptycznych wizji.

Sanocki zamek ma największą w naszym kraju kolekcje jego prac (ponad 300), które zapełniają wiele pomieszczeń na kilku kondygnacjach. Oficjalne otwarcie Galerii Beksińskiego nastąpiło w roku 2012.

Inne wystawy na zamku

Oprócz prac Beksińskiego w zamku możecie też zobaczyć wielką kolekcję sztuki sakralnej, głównie ikon (opisujemy je w osobnym artykule). Jest również trochę ceramiki, militariów, sztuka współczesna, sarmacka sztuka portretowa, wykopaliska archeologiczne.

Foto: własne

Dodaj komentarz