Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej
Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej
Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej prezentuje prywatne zbiory obrazów, obrazków, krzyżyków i wszelkich innych tego typu dewocjonaliów. Naprawdę mnóstwo tu tego.
Na potrzeby Muzeum zaadoptowane zostały pomieszczenia przedwojennej karczmy. Eksponatów wisi na ścianach i stoi na półkach blisko 2000 sztuk. Wiele z nich, bo aż 700 (około) stanowią modne niegdyś oleodruki, druki i litografie o tematyce sakralnej. Jest to podobno największa w Polsce kolekcja tego typu. Być może wielu z Was pamięta takie, jak wisiały nad łóżkami naszych dziadów i babć. Zresztą większość wzorów kojarzymy właśnie albo z dawnych domowych ołtarzyków, albo z obrazów i figur stojących w kościołach i kapliczkach. Znajdziecie sceny biblijne, pasyjne, wizerunki Matki Bożej i najbardziej popularnych świętych. Natomiast jedną z sal poświęcono Aniołom Stróżom ratującym dzieci. W kolekcji zobaczycie też osiemnastowieczne i dziewiętnastowieczne oryginalne obrazy malowane na płótnie, tabernakula i…sami sprawdźcie co jeszcze.
Zwróćcie uwagę, że niektóre wizerunki pokryte są ozdobami (ubraniami) tekstylnymi, pasmanteriami, koralikami. Są też takie, które mają wmontowane pozytywki wygrywające melodie.
Ligota Dolna – a gdzie to jest?
Ligota Dolna jest wsią w województwie opolskim. Co ciekawe na Opolszczyźnie są aż dwie miejscowości o tej samej nazwie. Dodajemy wiec, że chodzi o Ligotę w powiecie strzeleckim. Znajdziecie ją przy drodze, która łączy Strzelce Opolskie z Gogolinem. Jest to bardzo blisko Góry Świętej Anny. Zachęcamy do odwiedzin wystawy na przykład przy okazji wycieczki lub pielgrzymki do słynnego sanktuarium. Zresztą w bliskim sąsiedztwie tego świętego miejsca jest jeszcze jedna wystawa z kolekcji tej samej rodziny poświęconą Krzyżowi Świętemu. Jeśli macie więcej czasu to w promieniu 25 kilometrów możemy polecić między innymi sanktuarium świętego Jacka w Kamieniu Śląskim albo piękny zamek (pałac) w Mosznej.
Wiadomości praktyczne
Na miejscu działa antykwariat, gdzie możecie kupić (lub sprzedać) zabytkowe dewocjonalia. Jest też kawiarnia i informacja turystyczna. Można zwiedzać we wszystkie dni tygodnia.
Więcej znajdziecie na stronie:
Natomiast pytania i uwagi możecie kierować na adres:
Lub też numer telefonu:
+48 506-140-510
Foto od właścicieli muzeum