Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu – trzeba tu być
Muzeum Narodowe we Wrocławiu jak sama nazwa wskazuje jest placówką najwyższej rangi nie tylko w skali miasta czy regionu ale całego kraju. Główny budynek, który tutaj opisujemy mieści się przy placu Powstańców Warszawy. Oprócz tego posiada kilka oddziałów, a jednym z nich jest Panorama Racławicka.
Przed II wojną światową, kiedy Wrocław znajdował się na terenie Niemiec tutejsze zbiory były własnością kilku innych placówek. A mianowicie Królewskiego Muzeum sztuki i Starożytności, Śląskiego Muzeum sztuk Pięknych oraz Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności. Niestety wojenna zawierucha sprawiła, że część eksponatów została skradziona, zniszczona lub zaginęła. Natomiast obecna placówka w randze Muzeum Narodowego działa od roku 1970. Mieści się w dużym neorenesansowym kilkupiętrowym gmachu. Jest co zwiedzać. Pobieżne obejrzenie wszystkich wystaw zajmuje kilka godzin, a jak ktoś chciałby dokładniej to może tu spędzić nawet cały dzień. Zbiorów jest około 200 tysięcy podzielonych na sześć różnych galerii.
Sztuka śląska, sztuka polska, sztuka europejska
Bardzo wiele eksponatów dotyczy sztuki śląskiej, zwłaszcza sakralnej. Najstarsze przykłady kamiennych rzeźb pochodzą z dwunastego stulecia. Mamy tu nagrobki śląskich władców, piety, tympanony, piętnastowieczne witraże. Spora jest kolekcja gotyckich figur w stylu Pięknej Madonny, dawne ołtarze, krucyfiksy, ale także rzemiosło artystyczne, porcelana, broń, gobeliny i malarstwo. Od średniowiecza przez renesans, barok i wieki późniejsze.
Sztukę polską reprezentują między innymi dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego i wielu innych artystów z „najwyższej półki”. Wiele z nich przed II wojną światową wypełniało muzea we Lwowie. Natomiast w dziale sztuki europejskiej możecie zobaczyć ponad 200 obrazów. Na przykład prace Bernarda Bellotto Canaletto, Giovanniego Santi, Marcello Bacciarellego.
Cudo – twórcy
Wystawa nazwana Cudo – twórcy to swego rodzaju miszmasz wielu różnych eksponatów. Są tu dzieła sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ceramika, szkło i sporo innych ciekawostek.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu – a co w pobliżu?
We Wrocławiu nie można się nudzić. Jeśli macie jeszcze trochę czasu koniecznie przejdźcie się na Ostrów Tumski, Rynek, do Zoo, Ogrodu Botanicznego i jeszcze wielu innych pięknych zakątków stolicy Dolnego Śląska.
Foto: własne