Sanktuarium Kałków - Godów

Sanktuarium Kałków - Godów

Sanktuarium Kałków – Godów – świętokrzyski „Licheń”

Pielgrzymi, którzy przybywają do sanktuarium Kałków – Godów nieprzypadkowo odkrywają jego podobieństwo do innego – bardziej znanego miejsca kultu Matki Bożej. Dokładniej do sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Licheniu niedaleko Konina. A mianowicie…

Po ogłoszeniu w Polsce stanu wojennego w roku 1981 ludzie w małej wiosce niedaleko Starachowic regularnie odprawiali nabożeństwa pokutne w intencji Ojczyzny. Przewodził im wtedy ksiądz Czesław Wala – ówczesny proboszcz parafii. W maju 1982 roku tutejsza grupa modlitewna udała się na pielgrzymkę do Lichenia. Jej owocem było uroczyste sprowadzenie na ziemię świętokrzyską wizerunku Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski (takiego samego jaki właśnie jest w Licheniu). W 1983 roku dla godnej oprawy tegoż obrazu  powstał kościół, którego budowa trwała bardzo krótko, a dokładnie 163 dni. Niedługo potem stanął także Dom Pielgrzyma.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej i Golgota

Sanktuarium znajduje się na pograniczu dwóch wiosek Kałkowa i Godowa, stąd jego nazwa. Dokładniej na terenie parafii świętego Maksymiliana Kolbego. Zajmuje duży teren, który zachęca do spaceru. A jest tu co zwiedzać. Oprócz kościoła warta uwagi jest przede wszystkim Golgota. Także wzorowana na tej licheńskiej. Pielgrzymi wspinając się schodami 33 metry na górę mijają po drodze liczne kaplice i kapliczki. Każda z nich poświęcona jest wydarzeniom z życia naszej ojczyzny. Głównie wydarzeniom tragicznym. I tak możemy wspomnieć tu między innymi Oświęcim i męczeństwo świętego Maksymiliana Kolbego, Katyń, stan wojenny, śmierć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Z najnowszej historii upamiętniona jest w Kałkowie – Godowie także tragedia pod Smoleńskiem. W roku 2012 stanął tu pomnik w kształcie samolotu. Natomiast obok zobaczycie wizerunki pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich i innych osób, które w tej katastrofie zginęły. Lecha Kaczyńskiego wyróżnia także jeden z tutejszych „dębów pamięci” posadzonych 13 kwietnia 2010 roku. Drugi z dębów jest podpisany nazwiskiem generała Władysława Kuleszy. Zginął on w Katyniu 70 lat wcześniej.

Na terenie sanktuarium znajdziecie między innymi stacje Drogi Krzyżowej i grotę Lourdzką. Natomiast atrakcją dla dzieci będzie zagroda  żywymi zwierzętami.

Foto: własne

Dodaj komentarz