Sanktuarium Maryjne w Tuchowie

Sanktuarium Maryjne w Tuchowie

Sanktuarium Maryjne w Tuchowie niedaleko Tarnowa

Sanktuarium Maryjne w Tuchowie jest bardzo popularnym miejscem kultu religijnego w południowej Polsce. Zwłaszcza w diecezji tarnowskiej. Od Tarnowa bowiem jest tu niedaleko. Niewielkie miasto Tuchów do tejże diecezji, a także do powiatu tarnowskiego należy.

Cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem

Podobnie jak w wielu innych sanktuariach celem licznych pielgrzymek jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pochodzi on z szesnastego wieku. Niestety nieznane jest nazwisko jego autora. Wiemy tylko, że malarz nazywany jest Mistrzem z Bodzentyna. Matka Boska na obrazie tym trzyma w ręku różę, przez co miejsce tutejsze kojarzone jest także z modlitwą różańcową. Liczne cuda i łaski sprawiły, że stało się znane nie tylko wśród polskich, ale też słowackich, węgierskich, także ruskich i litewskich pielgrzymów. Najstarsze świadectwa pochodzą z roku 1597. Potem pojawiały się następne. Badała je specjalna komisja kościelna. W roku 1642  potwierdziła, że są one prawdziwe. Ale na koronację papieskimi koronami trzeba było czekać jeszcze ponad dwa stulecia.  Miała ona miejsce w 1904 roku.

Bazylika mniejsza

Od 2010 roku tutejsza świątynia ma tytuł bazyliki mniejszej. Stoi na niewielkim wzniesieniu nad rzeką Białą. Kościół jest barokowy, jednonawowy, orientowany. Konsekracja odbyła się w 1687 roku.  Nosi tytuł Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława biskupa i męczennika. Wewnątrz uwagę przyciągają barokowy ołtarz i ambona pochodzące z pracowni krakowskiego artysty Antoniego Frączkiewicza. Są też piękne rokokowe ołtarze boczne, a także sąsiadujące z nawą boczne kaplice. Na chórze znajdują się organy o liczbie 29 głosów.

Klasztor, muzeum i szopka

Sanktuarium opiekują się księża redemptoryści, którzy na terenie klasztoru utworzyli muzeum misyjne i etnograficzne. Atrakcją dla dzieci jest piękna ruchoma szopka. Niestety w dni powszednie są one dostępne tylko dla zgłoszonych grup w godzinach 9.00 – 12.00. Natomiast wszyscy inni, czyli goście indywidualni mogą zobaczyć je w niedziele i święta od 10.00 do 14.00. Oprócz godzin trwania Mszy Świętych.

Co w pobliżu?

W okolicy jest wiele innych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Miedzy innymi polecamy ciekawe i mało znane sanktuarium w  Porąbce Uszewskiej.

Foto: własne

4 thoughts on “Sanktuarium Maryjne w Tuchowie

Dodaj komentarz