Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej

Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej

Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej – namiastka Lourdes

Sanktuarium  w Porąbce Uszewskiej ma na celu upamiętnienie objawień Matki Boskiej we Francji w roku 1858. Do dziś jest tam jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych świata.  Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wyjazd tak daleko. Bo albo za mało funduszy, albo zdrowie i obowiązki nie pozwalają. Dlatego w wielu miejscach, a także w Polsce powstają sanktuaria budowane na wzór tamtego pierwszego.

Gdzie znajduje się Porąbka Uszewska?

Porąbka Uszewska jest to niewielka wieś w gminie Dębno w powiecie brzeskim. Leży nieco na uboczu z dala od głównych tras. Z tego powodu, a może raczej dzięki temu jest to miejsce z jednej strony piękne i warte polecenia, z drugiej bardzo spokojne, nie oblegane przez tłumy, w przeciwieństwie do innych, bardziej popularnych ośrodków kultu religijnego. Aby tu trafić trzeba odbić z trasy DK94 między Brzeskiem, a Tarnowem w okolicy Dębna.

Krótka historia sanktuarium i co my tu mamy?

Początki Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej datuje się na rok 1900. Wtedy to ks. Jan Palka, posługujący w tutejszej parafii św. Andrzeja postanowił stworzyć małą kopię jednego z najbardziej znanych sanktuariów Maryjnych świata. Na wzgórzu Godów powstała duża grota podobna do oryginalnej z Massabielskiej skały. W grocie tej znajduje się ołtarz, ambona i płaskorzeźba z wizerunkiem Bernadetty – dziewczyny, której w Lourdes ukazywała się Maryja. Jest tu także zakrystia i kaplica Najświętszego Sakramentu. Figurę Matki Boskiej wykonał krakowski artysta Józef Kulesza.
Na placu Sanktuarium w pobliżu groty wybudowano w latach 90- tych ubiegłego wieku kapliczki różańcowe. Postawiono też dwie figury – Matki Boskiej i św. Maksymiliana Kolbe. Najwięcej ludzi przyjeżdża do Porąbki Uszewskiej na odpusty, zwłaszcza 11 lutego. Pielgrzymi, którzy chcieliby tu przybyć na dłużej mogą skorzystać ze znajdującego się w pobliżu zaplecza noclegowo-gastronomicznego.

Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej, a co jeszcze w pobliżu?

Niemal po sąsiedzku we wspomnianej wyżej miejscowości Dębno znajdziecie piękny zamek i kościół świętej Małgorzaty. Jeśli będziecie mieli więcej czasu zachęcam do odwiedzenia Tarnowa, Zalipia i zabytkowej kopalni soli w Bochni.

Foto: własne

2 thoughts on “Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej

Dodaj komentarz