Pustynia Siedlecka na Jurze
Pustynia Siedlecka na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej – mało znana atrakcja
Polska też ma pustynie. Najbardziej znacie zapewne Błędowską na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Natomiast Pustynia Siedlecka – także na Jurze należy do atrakcji, o których mało kto słyszał. Jej nazwa wywodzi się od miejscowości Siedlec. Nie pomylcie się proszę, z Siedlcami (miastem), bo to w zupełnie innym regionie kraju.
Dawna kopalnia piasku
Teren ma powierzchnię 25 hektarów. Wbrew pozorom nie jest to sam piasek (jak Sahara), ale spore połacie piachu tu i ówdzie pokryte sporymi kępami drzew, które posadzone zostały w latach 60 – tych ubiegłego stulecia. Przede wszystkim sosną. Rosną tu również podobna do trawy szczotlicha siwa, kwitnąca kocanka piaskowa i jeszcze jakieś kilka innych gatunków. Pomiędzy nimi może wypatrzycie też oczko wodne.
W przeszłości była tutaj kopalnia piasków formierskich (przydatnych do wytwarzania odlewów i stopów metali). Obecnie piaskowe wydmy osiągają wysokość do 30 metrów. Podobno zdarzają się zjawiska fatamorgany, chociaż nam się to nie przytrafiło.
Biegi pustynne i legenda o Twardowskim
Teren ten jest atrakcyjny nie tylko dla ciekawych świata turystów. Raz po raz odbywają się też na Pustyni Siedleckiej biegi pustynne, a także pustynne treningi sportów motorowych.
Znana jest powszechnie legenda o Panu Twardowskim, który przed diabłem uciekał na kogucie. Podobno czart ze złości spalił tu wszystko dookoła i tak powstała tutejsza pustynia.
Siedlec – gdzie to jest?
Siedlec jest małą wioską na terenie gminy Janów. Tej samej, do której należy też Złoty Potok. To jest około 25 kilometrów od Częstochowy czyli siedziby powiatu. Wokół Siedlca zobaczycie wzniesienia, z których najwyższe nazywa się Kadzielnia – 375 m.n.p.m. (ale nie ta Kadzielnia w Kielcach). Przechodzi tędy kilka szlaków turystycznych. Wśród nich ten najsłynniejszy czyli Orlich Gniazd.
Co w pobliżu?
Wokół w wielu miejscach Jury Krakowsko Częstochowskiej znajdziecie inne atrakcje. Między innymi skałki, z których najsłynniejsza w okolicy nazywa się Brama Twardowskiego. W jej sąsiedztwie jest też urokliwa Dolina Wiercicy. Na terenie wspomnianego wyżej Złotego potoku zobaczyć możecie sporo zabytków, między innymi ładny kościół, pałac, dworek, park i… sami sprawdźcie co jeszcze.
Foto: własne