Skałki na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej
Skałki na Jurze Krakowsko Częstochowskiej – Podlesickie, Rzędkowickie, Mirowskie i jeszcze wiele innych
Skałki na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej należą do najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu w regionie. Często występują w grupach, których nazwy pochodzą od nazw miejscowości, w pobliżu których możecie je spotkać. Na przykład Rzędkowickie czy Mirowskie. Niektóre tworzą bardzo charakterystyczne rozpoznawalne powszechnie kształty, z których najsłynniejszym jest chyba Maczuga Herkulesa. Znawcy tematu z pewnością umieliby też wymienić Bramę Twardowskiego (blisko Złotego Potoku), Okiennik Wielki i jeszcze sporo innych.
Co warto o nich wiedzieć?
Chociaż trudno w to uwierzyć – w miejscu gdzie znajduje się Jura Krakowsko – Częstochowska było kiedyś morze ciepłe i płytkie, a klimat był znacznie gorętszy niż obecnie. Mniej więcej 100 milionów lat temu na dnie tego morza żyły drobne organizmy. Kiedy umierały zostawiały po sobie na przestrzeni czasu coraz wyższe warstwy wapieni, które tworzyły skały. Kiedy morze się cofnęło wiatr i woda wypłukały mniej twarde części, a te, które do dzisiaj przetrwały nazywamy ostańcami.
Ścieżką lub po ścianie
Na Jurze spotkacie licznych amatorów wspinaczek z linami, klamrami i wszelkim sprzętem potrzebnym do uprawiania tego sportu. Jest tu też sporo szkółek, instruktorów i sklepów oferujących fachową pomoc. Ale wbrew pozorom na wiele z tych wzniesień bez większego problemu można wejść ścieżką na nogach, a warto bo zwykle rozciągają się z nich piękne krajobrazy.
Nie będziemy tu opisywać i wymieniać wszystkich, bo zajęłoby nam to zbyt wiele miejsca. Pozwólcie więc, że przedstawimy tylko kilka (oczywiście bardzo subiektywnych) naszych propozycji. A więc…
Skałki na Jurze – parę przykładów
Góra Biakło (340 m.n.p.m.) koło Olsztyna. Nazywana jest czasem także „Małym Giewontem”, a to dlatego, że na jej szczycie znajduje się krzyż. Wspomniane wyżej Skałki Rzędkowickie i Mirowskie. Zwłaszcza te drugie warte są polecenia ponieważ „sąsiadują” z dwoma ciekawymi jurajskimi zamkami w Mirowie i Bobolicach, które przy okazji warto zobaczyć. Niedaleko stąd znajdziecie też wioskę Podlesice, a obok niej słynną na całą okolicę Górę Zborów (467 m.n.p.m.). Najwyższym wzniesieniem jurajskim jest Góra Zamkowa ze słynnym Zamkiem Ogrodzieniec, zwana także Górą Janowskiego (516 m.n.p.m.) w gminie Ogrodzieniec. Piękne są także skały wznoszące się nad dolinkami krakowskimi i oczywiście te w Ojcowskim Parku Narodowym.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze wspinaczką skałkową, warto zadbać o wygodne i niekrępujące ruchów spodnie wspinaczkowe. Posłużą nie tylko do wchodzenia po ścianie, ale również nadadzą się na wycieczki piesze po Jurze.
Foto: własne
Dzięki za komentarz
Okiennik wielki, jaskinie, Góra Zborów, byłam, znam. Najbardziej jestem dumna z tego, że weszłam do wielkiego okna w Okienniku, wyszłam i zeszłam wąskim ciemnym szybem na ziemię. Niezapomniane doznania..