Atrakcje w Złotym Potoku

Atrakcje w Złotym Potoku

Atrakcje Złotego Potoku na Jurze czyli mała wieś i liczne ciekawostki

Złoty Potok jest niewielką wsią w gminie Janów. Na stałe mieszka tu około 1100 osób. Powiat dla tej okolicy ma siedzibę w Częstochowie. Atrakcje w Złotym Potoku na Jurze są bardzo zróżnicowane i na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Między innymi ciekawostki przyrodnicze i zabytki, ale zacznijmy po kolei.

Trochę historii i faktów

Miejscowość leży nad mało znaną rzeką o nazwie Wiercica. Początki osadnictwa na tych terenach są datowane jeszcze przed powstaniem państwa polskiego (ósmy lub dziewiąty wiek). Natomiast już w 1153 roku w dokumentach pojawiła się nazwa wsi Potok. W 1298 roku powstał kościół parafialny, którego fundatorem uznaje się Bartosza z Odrowążów.

Przez pewien czas mieli tu siedzibę Raczyńscy – znana arystokratyczna rodzina. Pamiątką po nich jest pałac (niestety zaniedbany), a także istniejąca do dziś pstrągarnia. Z wielu miejscowości w okolicy przyjeżdżają do niej ludzie po smaczne ryby. Przez krótki czas innym słynnym mieszkańcem Złotego Potoku był Zygmunt Krasiński. Znakomity poeta epoki romantyzmu przebywał w roku 1857 w dworku, który do dziś funkcjonuje jako muzeum jego imienia. Zarówno pałac jak też dworek znajdziecie na terenie pięknego czterdziestohektarowego parku ze stawem Irydion. Przyjdźcie tu na spacer bo naprawdę warto. Napotkacie między innymi egzotyczne rośliny takie jak modrzew japoński, wiąż turkiestański, tulipanowiec amerykański i jeszcze jakieś inne, których nazw nie sposób zapamiętać.

Przy okazji wspomnimy, że innym słynnym miejscem związanym z Zygmuntem Krasińskim (opisanym na naszej stronie) jest Opinogóra z Muzeum Romantyzmu.

Co jeszcze warto zobaczyć w Złotym Potoku?

Zabytkowy stuletni młyn włączony do szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego zobaczycie w pobliżu Stawu Zielonego. W centrum wsi warto wejść do ładnego kościoła. Nad Stawem Amerykan jest plaża, wprawdzie niestrzeżona, ale sporo ludzi z niej korzysta i przy brzegu nie jest głęboko. Nad tym samym stawem stoją między innymi smażalnie ryb (wspomnianych wyżej pstrągów).

Kto lubi spacery po lesie może się przejść ścieżką i przyjrzeć licznym w pobliżu jurajskim skałkom. Między innymi Diabelskim Mostom i Bramie Twardowskiego. Albo też ładnej Dolinie Wiercicy. Trzeba też wspomnieć rezerwat „Parkowe”.

Bez problemu znajdziecie miejsca noclegowe. Droższe w hotelu, tańsze w agroturystyce. Chociaż w sezonie warto wcześniej postarać się o rezerwacje.

Atrakcje w Złotym Potoku, a co w pobliżu?

Jura jest bardzo bogata w atrakcje turystyczne. Nie będziemy wyliczać tu wszystkich, ale kilka (zwłaszcza takich mało znanych) na wzmiankę zasługuje. Na przykład Pustynia Siedlecka. W Zrębicach spójrzcie między innymi na zabytkowy kościół drewnianyNatomiast we Włodowicach też ładny kościół ale murowany. Spośród jurajskich miejscowości polecamy na przykład Podlesice i Kroczyce.

Foto: własne

Dodaj komentarz