Kadzielnia w Kielcach – dawny kamieniołom

Kadzielnia w Kielcach jest jednym z najbardziej popularnych miejsc spacerowych w tym mieście, a dokładniej w jego południowo – zachodniej części. Od XVIII wieku istniał tu kamieniołom. Pozyskiwany wapień służył między innymi w budownictwie. Oczywiście górników już dawno tu nie ma. Eksploatacja skończyła się w roku 1962. Natomiast na skutek zalania tego miejsca wodami podskórnymi powstało Jeziorko Szmaragdowe, które niestety w latach 90 – tych ubiegłego stulecia wyschło. Słyszeliśmy o próbach jego odtworzenia, ale czy to się udało – póki co szczerze nie wiemy.

Rezerwat przyrody – Skałka Geologów i jaskinie

W miejscu kamieniołomu znajdziecie dziś rezerwat przyrody nieożywionej. Obejmuje on między innymi ostaniec skalny nazywany Skałką Geologów (295 m.n.p.m.). Otaczają go trzydziestometrowe skarpy. Jest tu też raj dla miłośników jaskiń, których doliczono się 25 (największe skupisko na Kielecczyźnie). Najdłuższa z nich nazywa się Jaskinią Odkrywców. Razem z jeszcze dwiema innymi – Prochownią i Szczeliną na Kadzielni udostępniona została jako podziemna trasa turystyczna, którą zwiedza się z przewodnikiem.

Na wspomnianą wyżej Skałkę Geologów nie prowadzą szlaki. Można ją oglądać tylko ze ścieżek prowadzących dookoła i puntów widokowych.

Pogańskie kulty na Kadzielni

Według legendy na Kadzielni w dawnych czasach znajdował się ołtarz. Składano na nim ofiary dla pogańskich bożków. Kościelny z kieleckiej kolegiaty (obecnie katedry) jeszcze w szesnastym stuleciu miał przepędzać złe moce.

Kadzielnia w Kielcach – amfiteatr i pomnik

Do charakterystycznych elementów miejsca należy też amfiteatr znany między innymi z koncertów transmitowanych w telewizji. Został on oddany do użytku w roku 1971. Jednorazowo pomieści 5000 widzów. Jest też pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie. Jego odsłonięcie odbyło się w roku 1979, a wyszedł on spod dłuta rzeźbiarza Stefana Maja. Zwracają też uwagę dwie kamienne tablice przykazań takie jak Mojżesz dostał od Boga na Górze Synaj.

Tyrolka i szlaki turystyczne

Dla odważnych miłośników mocnych wrażeń powstała tyrolka czyli lina do zjeżdżania zawieszona na wysokości 40 metrów. Niestety jest to droga atrakcja. Przez Kadzielnię prowadzi czerwony szlak turystyczny łączący najciekawsze miejsca na terenie Kielc. Są tu też jeszcze inne szlaki spacerowe.

Foto: własne

Dodaj komentarz