Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie koniecznie trzeba zobaczyć
Park Śląski w Chorzowie zajmuje powierzchnię około 600 hektarów, więc jest jednym z największych parków miejskich Europy. Natomiast do roku 1992 nosił nazwę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. J. Ziętka. To popularne miejsce wypoczynku dla tysięcy ludzi, którzy przyjeżdżają tu zwłaszcza w ciepłe dni. Liczne imprezy masowe przyciągają zwolenników bardzo różnych atrakcji.
Oaza zieleni między miastami
Park znajduje się dokładnie pomiędzy trzema dużymi miastami Górnego Śląska – Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi i Katowicami. Od samego początku było to wielkie dobrodziejstwo dla ludzi tego najbardziej uprzemysłowionego regionu w naszym kraju.
Najważniejszym inicjatorem powstania tego największego w Polsce kompleksu parkowego był Jerzy Ziętek w latach 50- tych ubiegłego stulecia. Na cele inwestycji zaadaptowano tereny poprzemysłowe – hałdy, biedaszyby, nieużytki rolne. Dużą część prac przy budowie parku wykonali mieszkańcy okolicy w ramach czynu społecznego. Park podzielony jest na kilka części. A więc są miejsca – strefy ciszy, gdzie można pospacerować alejami wśród wysokich, gęsto posadzonych drzew (jak w lesie). Jest także część typowo rozrywkowa jak Wesołe Miasteczko czy okolice „kapelusza” czyli hali wystaw (niestety od dłuższego czasu nieczynnej), gdzie często urządzana jest scena z występami różnego rodzaju artystów.
Atrakcje parku Śląskiego
Do największych atrakcji parku należy wspomnianej wyżej Wesołe Miasteczko, niedawno nazwane „Legendia”. Bardzo nowoczesne z rollercoasterami, zapierającymi dech w piersiach karuzelami. Niestety jest bardzo drogie i pewnie niewiele rodzin z dziećmi może sobie pozwolić na wizytę tutaj. Natomiast znacznie tańsze i nie mniej ciekawe są Ogród Zoologiczny, skansen, planetarium. Niedawno oddano do użytku wyremontowany, a praktycznie wzniesiony na nowo Stadion Śląski. Na niewielkim akwenie kiedyś można było popływać łódką lub rowerem wodnym. Niestety podczas naszej ostatniej wizyty nie było to możliwe. Pomiędzy Wesołym Miasteczkiem, a stadionem kursuje niedawno zmodernizowana kolejka linowa „Elka”. Kiedyś jeździła także wąskotorówka od kilku lat nieczynna. Może jeszcze przyjdzie czas, że powróci.
Na terenie parku jest mnóstwo lokali, gdzie możemy coś zjeść – a więc kawiarnie, restauracje, kioski gastronomiczne, dlatego można i warto tu przyjechać nawet na cały dzień.
Foto: własne
8 thoughts on “Park Śląski w Chorzowie”