Co warto zwiedzić w Chorzowie?
Co warto zwiedzić w Chorzowie? – dobre pytanie
Ludzie przyjeżdżający na Górny Śląsk często mają wątpliwość czy w ogóle jest tu co zwiedzać. Turystom region ten wciąż kojarzy się tylko z ciężkim przemysłem i zadymionym powietrzem. Tymczasem są na Śląsku perełki, które zachwycają przybyszów z wielu stron. A konkretnie co warto zwiedzić w Chorzowie?
Na pewno dla osób, które co nieco orientują się w atrakcjach turystycznych miasto Chorzów kojarzy się przede wszystkim pięknym Parkiem Śląskim – największym w Polsce. Na terenie tego parku znajdziecie Wesołe Miasteczko (obecnie nazwane Legendia), Ogród Zoologiczny, skansen, planetarium, Stadion Śląski i mnóstwo innych ciekawostek.
Ale nie są to jedyne atrakcje w tym mieście. W Chorzowie warto zobaczyć kilka ładnych zabytkowych kościołów. Między innymi drewniany szesnastowieczny kościółek świętego Wawrzyńca przeniesiony tu z Knurowa. Miłośnicy musicali mogą się wybrać do znanego w całym regionie Teatru Rozrywki, który prezentuje sporo przedstawień tego typu.
Chyba najładniejszym budynkiem miasta jest dziewiętnastowieczny neogotycki gmach urzędu pocztowego. Gdyby ktoś chciał popatrzeć na okolicę z góry to polecam wspinaczkę na wieżę szybu Prezydent. Dawniej służył on jako maszyna wyciągowa kopalni, teraz stał się świetnym punktem widokowym. W mieście jest też muzeum z ciekawą i bogatą kolekcją monet.
Rynek w Chorzowie nie przypomina znanych placów z innych miast jak choćby z Krakowa czy Zamościa. Rolę swego rodzaju handlowo – rozrywkowego centrum pełni ulica Wolności, gdzie znajdziecie sporo sklepów, banków i obiektów gastronomicznych.
Krótka historia Chorzowa
Akt lokacyjny wsi Chorzów (Chareau) jest datowany na rok 1257. Akt ten został nadany z woli księcia Władysława Opolskiego. Około 100 lat wcześniej była w tych okolicach inna wieś o innej nazwie (Zversov), ale nie ma pewności czy była ona zalążkiem obecnego Chorzowa. Na przestrzeni dziejów powstawały tu kościół murowany, a także zakłady wydobywcze rud srebra, ołowiu i żelaza. Jednakże podobnie jak wiele innych miejscowości Górnego Śląska prawdziwy rozkwit zaczął się wraz z wielkim rozwojem przemysłu ciężkiego pod koniec osiemnastego stulecia.
Odkrywcą tutejszych złóż węgla był w roku 1778 ksiądz Ludwik Bojarski. Niespełna dziesięć lat później zaczęła wydobycie pierwsza (ale nie jedyna) kopalnia, którą w roku 1790 wykupił pruski rząd. Mniej więcej w tym samym czasie powstała też huta, dokładniej Huta Królewska nieco później nazwana Hutą Kościuszko (obecnie zamieniona na muzeum). I to od tej huty przyjęło początkowo nazwę miasto nazwane pierwotnie właśnie Królewska Huta ( w czasach niemieckich Koningshutte). Prawa miejskie nadane zostały w roku 1868 po połączeniu kilku sąsiednich kolonii robotniczych i wsi. Już w końcu XIX wieku działała tu elektrownia, a po ulicach zaczęły jeździć tramwaje. Nazwę Chorzów miasto przyjęło w latach 30- tych ubiegłego stulecia.
Foto: własne