Wieża spadochronowa i park w Katowicach

Wieża spadochronowa, Park Kościuszki, Katowice

Wieża Spadochronowa i Park Kościuszki w Katowicach – ciekawe atrakcje

Wieża Spadochronowa i Park Kościuszki w Katowicach należą do najciekawszych obiektów turystycznych tego miasta. Będąc na wycieczce w okolicy warto więc się tu wybrać.

Wieża Spadochronowa

35 metrowa wieża jest bowiem jednym z najważniejszych pomników historii w stolicy Górnego Śląska. Z wyglądu przypomina nieco budowlany dźwig. Jednak nie wygląd jest ważny. Mieszkańcom kojarzy się z wybuchem II wojny światowej i obroną miasta.

W latach 50 – tych dwudziestego wieku ukazała się książka Kazimierza Gołby – „Wieża spadochronowa”, w której opisuje on bohaterską obronę Katowic głównie przez harcerzy. Wersję tę  podtrzymywali znani śląscy literaci i historycy m. in. Wilhelm Szewczyk, Bolesław Lubosz, Krystyna Heska – Kwaśniewicz.
Jednakże na podstawie jakichś niemieckich dokumentów niektórzy autorzy (zwłaszcza na łamach „Gazety Wyborczej”) podważali owe informacje.
Pewne jest, że walki z hitlerowskim najeźdźcą w tym miejscu trwały, nie ma zgody co do czasu ich trwania i czy na pewno byli to harcerze. Niestety obecna Wieża Spadochronowa nie jest tą samą, która stała tu przed wojną. Poprzednia 62 metrowa już nie istnieje.

Park Kościuszki w Katowicach

Wieża znajduje się na terenie pięknego Parku Kościuszki w Katowicach. Jest to jedno z największych i najbardziej ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców miasta. Leży niedaleko od centrum i dlatego łatwo tu dojechać tramwajem lub własnym samochodem.

Park rozciąga się na terenie 72 hektarów. Łączy elementy ogrodów w stylu angielskim i klasycznym. Rośnie tu ponad 90 gatunków drzew i krzewów, z których na największą uwagę zasługują pięknie kwitnące rododendrony.

Początki parku sięgają końca XIX wieku, chociaż prawdziwy rozkwit nastąpił w latach 1910 – 1912. Przed II wojną światową na terenie parku stała wieża widokowa (wieża Bismarcka), która dziś już nie istnieje.

Do najciekawszych, godnych zobaczenia obiektów należy drewniany kościółek świętego Michała. Miał on być jednym z elementów planowanego w tym miejscu skansenu. Skansen ostatecznie nie powstał, ale kościół stoi i regularnie co niedzielę odbywają się tu nabożeństwa.

W centralnym punkcie parku od 1925 roku stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Jest też cmentarz żołnierzy radzieckich.

Foto: własne

 

5 thoughts on “Wieża Spadochronowa i Park w Katowicach

Dodaj komentarz