Atrakcje turystyczne w Katowicach

Atrakcje turystyczne w Katowicach

Atrakcje turystyczne w Katowicach – liczne i ciekawe, ale zacznijmy od historii

Atrakcje turystyczne w Katowicach są liczne, mimo, że stolica województwa śląskiego, jedno z największych miast w Polsce ma niezbyt odległą historię. Od XVI wieku była to bowiem wieś, której mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i kowalstwem.

Rola Katowic wzrosła, kiedy w połowie dziewiętnastego stulecia nastąpił rozwój przemysłu na Górnym Śląsku i doprowadzono tu linię kolejową. Prawa miejskie otrzymały w roku 1865. Największy rozkwit miasta nastąpił po przyłączeniu tego terenu do Polski. Kiedy po Powstaniach Śląskich dotychczasowa stolica Górnego Śląska czyli Opole została w granicach państwa niemieckiego potrzeba było stworzyć nowy ośrodek dla władz regionu. W Katowicach powstał sejm autonomicznego województwa śląskiego, a ze strony kościelnej katowicka diecezja. W latach 1953 – 56 miasto miało niechlubną nazwę Stalinogród.

Katowice dzisiaj

Obecnie żyje tu niespełna 300 tysięcy stałych mieszkańców. Katowice są na 10 miejscu w Polsce pod względem liczby ludności, natomiast na 12 pod względem powierzchni – 165 kilometrów kwadratowych.

Poza centrum do miasta włączono 22 dzielnice. Najbardziej znane to Bogucice, Ligota, Giszowiec, Załęże, Koszutka. Większość z nich była kiedyś osobnymi miejscowościami.

Jako stolica województwa miasto jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i gospodarczym. Jest tu wiele uczelni zarówno państwowych jak też prywatnych. Do najbardziej znanych należy Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Akademia Wychowania Fizycznego. Są ważne instytucje kulturalne – teatry, muzea, filharmonia, a także siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Co warto zobaczyć w Katowicach?

Do ciekawszych turystycznie miejsc należą z pewnością Szlak Moderny prezentujący zabudowę z lat 20-tych i 30- tych ubiegłego stulecia, piękny Park Kościuszki, na terenie którego znajdują się między innymi słynna wieża spadochronowa i drewniany kościółek św. Michała.

Warto zobaczyć katedrę, piękny neogotycki kościół Mariacki, muzea, zwłaszcza Muzeum Śląskie. Poza centrum można się wybrać do Panewnik, gdzie w bazylice franciszkańskiej w styczniu prezentowane są najpiękniejsze bożonarodzeniowe szopki. W Bogucicach znajdziemy sanktuarium Maryjne, a w Nikiszowcu dzielnicę starych familoków i ciekawy architektonicznie kościół św. Anny. W bezpośrednim sąsiedztwie Katowic (choć oficjalnie w Chorzowie) znajduje się słynny na całą Polskę Park Śląski.

Najbardziej znanym symbolem Katowic jest oczywiście hala widowiskowo – sportowa „Spodek”, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy. Obok stoi słynny katowicki Pomnik Powstańców Śląskich

Na Osiedlu Witosa jest coś fajnego dla dzieci – Papugarnia „Carmen”.

Foto: własne

30 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Katowicach

Dodaj komentarz