Skansen w Chorzowie

skansen Chorzów

Skansen w Chorzowie na terenie Parku Sląskiego

Skansen w Chorzowie czyli Górnośląski Park Etnograficzny znajduje się tuż obok Stadionu  na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.

Pierwsze plany  tego typu placówki powstawały w Katowicach jeszcze przed II wojną światową w roku 1938. Pierwotnie skansen miał się znajdować na terenie Parku Kościuszki w Katowicach. Pojawił się nawet pierwszy eksponat – drewniany kościółek świętego Michała. Niestety działania wojenne przerwały inwestycję i na powstanie muzeum trzeba było czekać jeszcze blisko 40 lat.

Skansen w Chorzowie – co można tu zobaczyć?

Ekspozycja jest bardzo ciekawa i różnorodna. Przechodząc bramę wejściową możemy poczuć jakby czas cofnął się o ponad sto lat, a my znajdujemy się na dawnej wsi. Co pewien czas sprowadzane są nowe obiekty. Dlatego nawet ktoś kto tu był po kilku latach z pewnością zauważy jeszcze coś wartego uwagi. Na liczącym ponad dwadzieścia hektarów  terenie zgromadzono zabytkowe zabudowania – domy mieszkalne, spichlerze, młyny, karczmę, kościół, szkołę, a także całe wiejskie zagrody. Obiekty pochodzą z Górnego Śląska, Podbeskidzia, regionu pszczyńsko – rybnickiego, lublinieckiego, a także z Zagłębia. Budynki oglądamy nie tylko z zewnątrz ale także od środka. Prócz tego stoją kapliczki, ule pszczelarskie, gołębniki i wiele innych obiektów – łącznie ponad 70.

Większość sprowadzonych budynków powstała w XIX wieku, ale są też starsze, jak osiemnastowieczny kościół św. Józefa ze wsi Nieboczowy.

Skansen został oddany do użytku zwiedzających w roku 1975. Od niedawna ciekawą nowością jest możliwość zwiedzania z tabletem (własnym lub wypożyczonym). Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji muzealne obiekty „ożywają”. Na ekranie pojawiają nam się różne „scenki rodzajowe” z życia na dawnej wsi..

Skansen żyje

Na terenie skansenu pasą się na łące żywe kozy, owce, konie. Kilka razy w ciągu roku odbywają się imprezy, w czasie których zobaczycie jak dawniej wypiekało się chleb, jak robi się piwo i miód i wiele innych wiejskich specjałów.

Wycieczka do skansenu jest jak podróż wehikułem czasu, świetna zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. W dodatku niezbyt droga w porównaniu z innymi rodzajami atrakcji.

Foto: własne

6 thoughts on “Skansen w Chorzowie – Park Śląski

Dodaj komentarz