śląski ogród zoologiczny w Chorzowie

śląski ogród zoologiczny w Chorzowie

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie na terenie Parku Śląskiego

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie jest częścią słynnego Parku Śląskiego największego nie tylko w obrębie aglomeracji ale też w Polsce. Kiedyś nazywał się on Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku. Jeśli ktoś przyjedzie tu tramwajem już przy samym przystanku zobaczy nieco dziwny wysoki pomnik trójnogiej żyrafy. Do wejścia trzeba jeszcze podejść kilkaset metrów. Można też wybrać się samochodem, ale znalezienie wolnych miejsc parkingowych w sezonie graniczy z cudem.

Tutejsze zoo powstało w połowie ubiegłego stulecia i jest trzecim pod względem wielkości powierzchni ogrodem zoologicznym w naszym kraju (po Gdańsku – Oliwie i Poznaniu). Zajmuje obszar niespełna 50 hektarów, a jego mieszkańcami są zwierzęta prawie 300 gatunków.

Co my tu mamy?

Podobnie jak w innych miejscach tego typu  można tu zobaczyć egzotyczne ssaki – lwy, niedźwiedzie, małpy, lemury, słonie, nosorożce, gepardy, kangury i mnóstwo innych. Sporo jest różnych gatunków antylop. Wśród ptaków warto wymienić pelikany, flamingi, papugi. Dużą popularnością cieszą się pingwiny. Są też gady – węże, jaszczurki, kajmany, żółwie. W akwarium, a raczej w wielu akwariach pływają kolorowe  rybki. Zwierzęta można oglądać zarówno na wybiegach, jak też w przystosowanych dla nich pawilonach (uwaga na niezbyt przyjemny zapach!!!).

Ogród stale się zmienia. Raz po raz przybywają nowi mieszkańcy. Dlatego warto tu wracać, aby po kilku latach sprawdzić jakie zwierzaki można tutaj zobaczyć. Na przykład od niedawna w zoo otwarto pawilon ze strefą lasu deszczowego.

Dinozaury i Mini Zoo

Jedną z największych ciekawostek jest powstała w 1975 roku Kotlina Dinozaurów – znacznie starsza od wszystkich innych polskich parków jurajskich. Są w niej posągi prehistorycznych gadów naturalnej wielkości.

Maluchom spodoba się Mini – Zoo ze zwierzątkami takimi jak króliki, świnki morskie czy kozy, które można karmić. Ciekawą niespodzianką są też spacerujące alejkami pawie.

Na terenie Ogrodu jest sporo punktów gastronomicznych, plac zabaw dla dzieci, punkty sprzedaży pamiątek. Można też wypożyczyć dla dziecka specjalny wózek, który mama lub tata ciągnie unikając marudzenia, że bolą nóżki. Czas zwiedzania zależy od tego na jak długo zatrzymamy się przy poszczególnych wybiegach. Żeby zaliczyć wszystko trzeba przeznaczyć około 3 godziny.

Wycieczka do zoo jest zawsze dużą frajdą dla dzieci. Tym bardziej warto polecić, że jest znacznie tańsze niż znajdujące się po sąsiedzku wesołe miasteczko.

Foto: własne

5 thoughts on “Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Dodaj komentarz