Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach

Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach

Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach niedaleko Torunia

Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach znajduje się około 13 kilometrów od Torunia i należy do Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Kształcą się tu studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także jest miejscem badań naukowych. Nieprzypadkowo umieszczone zostało daleko od miasta, nawet daleko od większych miejscowości i wiosek. Uliczne latarnie i oświetlone domy utrudniałyby obserwację nieba nocą. Dodatkowo wokół placówki rozciąga się kilkukilometrowy pas lasów.

Kilka zdań o historii obserwatorium

W 1947 roku profesorowie Władysław Dziewulski i Wilhelmina Iwanowska otrzymali od Harvard College Observatory astrograf Drapera (teleskop do fotografowania nieba). Urządzenie pochodziło z roku 1891. Była to odpowiedź amerykańskiej uczelni na apel Polaków o pomoc w wyposażeniu tutejszej placówki badawczej.

Początkowo obserwatorium znajdowało się w zabytkowym dziewiętnastowiecznym dworze. Później specjalnie na jego potrzeby powstawały pawilony z rozsuwanymi dachami. Kryły one teleskopy między innymi takie o średnicy 60 i 90 centymetrów.

W 1979 roku zbudowano radioteleskop, który pozwalał na obserwacje nieba za pomocą fal radiowych. Ma on średnicę 15 metrów. W 1994 stanął jeszcze większy, a dokładniej największy w całej Europie Środkowej. Liczy aż 32 metry, to jest prawie jak dziesięciopiętrowy dom. Obserwatorium jest częścią międzynarodowej sieci placówek służących do badań i obserwacji kosmosu.

Oprócz wspomnianych wyżej profesorów Władysława Dziewulskiego i Wilhelminy Iwanowskiej do najsłynniejszych tutejszych pracowników należy także profesor Aleksander Wolszczan – odkrywca trzech planet spoza Układu Słonecznego.

Obserwatorium przyczynia się także do popularyzacji wiedzy astronomicznej wśród zwykłych ludzi. Bowiem w niektóre dni (a także noce) istnieje możliwość zwiedzania obserwatorium w towarzystwie zawodowych astronomów. Jest to możliwe zarówno dla zorganizowanych grup, na przykład takich jak wycieczki szkolne, jak też z rodziną. Dokładne terminy wstępu dla indywidualnych gości z zewnątrz trzeba sprawdzić na stronie internetowej placówki. Ceny nie są wygórowane.

Inne obserwatoria astronomiczne w Polsce

Oprócz placówki w Piwnicach są jeszcze inne podobne tego typu miejsca w Polsce. Jedną z takich jest Obserwatorium Astronomiczne w Planetarium Śląskim. Znajdziecie je na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.

Foto: własne

1 thoughts on “Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach

Dodaj komentarz