Park Etnograficzny w Tokarni koło Kielc

Park Etnograficzny w Tokarni koło Kielc

Park Etnograficzny w Tokarni koło Kielc – coś dla miłośników skansenów

Park Etnograficzny w Tokarni koło Kielc znajdziecie dokładniej blisko Chęcin, niedaleko drogi S7 prowadzącej  z Krakowa do stolicy województwa świętokrzyskiego. Niemal po drodze możecie też wiec zwiedzić także chęciński zamek i ciekawą kamienicę „Niemczówkę”. Od stolicy województwa jest to około 20 kilometrów. To jeden z oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej. Tak jak Dworek Laszczyków w Kielcach i Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Skansen obejmuje 65 hektarów powierzchni, z czego znaczną część stanowi las. Ekspozycja powstała przy wielkim udziale etnografa profesora Romana Reinfussa.

Co my tu mamy?

Podobnie jak w innych tego typu miejscach w Tokarni możecie się poczuć jakby czas cofnął się o ponad 100 lat. Czyli zobaczycie tu liczne drewniane zabytkowe domy mieszkalne z XIX i początku XX wieku. Są one podzielone tematycznie według subregionów Kielecczyzny na tak zwane sektory. I tak osobno mamy Sektor Wyżynny, Sektor Świętokrzyski, Lessowy, Dworsko – Folwarczny, Małomiasteczkowy i Nadwiślański. W każdym sporo do zwiedzania. Obok chłopskich chałup stoi a to wiatrak, a to młyn, gdzie indziej jeszcze kościół albo karczma. A więc praktycznie tak jak naprawdę kiedyś było.

Do wnętrz można zaglądać. Ciekawostką jest między innymi apteka jaka powstała w dawnej organistówce, warsztat krawiecki albo małomiasteczkowy sklepik i zakład fotograficzny urządzone w starych domach z Wąchocka. Aby poznać tajemnice dawnych rzemieślników spójrzcie jeszcze na miejsca w których pracowali stolarz, gonciarz, szewc albo plecionkarz. Warto zaznaczyć, że wnętrza są wypełnione oryginalnymi sprzętami.

Najciekawsze zabytki

Do najciekawszych obiektów na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni zaliczyć trzeba barokowy kościół z Rogowa i modrzewiowy dwór z Suchedniowa. Ciekawostką dla wielu będzie wystawa rzeźb ludowego twórcy Jana Bernasiewicza. Natomiast w Stodole Dworskiej z Radkowic poznacie powozy konne między innymi dawne bryczki i sanie.

Park Etnograficzny w Tokarni koło Kielc – imprezy cykliczne

Raz po raz na terenie skansenu dzieją się przeróżne cykliczne wydarzenia takie jak „Wytopki ołowiu”, „Święto chleba” albo też „Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny”. Więc warto tu przyjechać.

Dokładne informacje w tym godziny otwarcia i ceny biletów poznacie na stronie głównej placówki: https://www.mwk.com.pl/o-muzeum/park-etnograficzny-w-tokarni

Inne ciekawe skanseny na naszej stronie

Jeśli lubicie tego typu miejsca zachęcamy do zwiedzania pięknego skansenu w Chorzowie na terenie Parku Ślaskiego, albo też skansenu w Nowym Sączu. Natomiast na Roztoczu niedaleko Zwierzyńca czeka na gości „Zagroda Guciów”.

Foto od Administracji Muzeum Wsi Kieleckiej

Dodaj komentarz