Zamek bisupów w Otmuchowie

Zamek w Otmuchowie

Zamek w Otmuchowie na Opolszczyźnie powstał w średniowieczu. Nie jest jednak znana dokładna data jego powstania. Być może był to czternasty wiek, może wcześniej. Jednakże po kilku przebudowach nie jest w tym samym kształcie co pierwotnie. Pojawiły się w nim bowiem także renesansowe i barokowe elementy.

Zamek biskupów wrocławskich

Zamek biskupów w Otmuchowie powstał w miejscu dwunastowiecznego grodu kasztelańskiego. Gród ten wzniesiono za czasów Bolesława Krzywoustego. Miał strzec granicy z Czechami. Był wzmiankowany w bulli papieskiej Hadriana IV. Pisał też o nim Jan Długosz.

Jeszcze w trzynastym wieku biskupi wznieśli tu częściowo murowany zamek. W roku 1285 zdobył go książę Henryka IV Probus podczas zatargu z biskupem Tomaszem II. Książę nie zważając na nałożoną na niego klątwę nakazał zburzyć biskupią warownię a nawet zasypać otaczającą ją fosę.

Kilka lat później następca Tomasza II biskup Jan Romka odzyskał i odbudował otmuchowski zamek, który przez prawie sześć kolejnych wieków należał do biskupów aż do czasów sekularyzacji z roku 1810. Wtedy obiekt przeszedł na własność państwa. Przejął go najpierw ród Hohenzollernów, a później niemiecki filozof, językoznawca i polityk Fryderyk Wilhelm Christian Karol Ferdynand von Humboldt.

Kiedy biskupi się stąd wyprowadzili nowy właściciel zamieszkał w dolnym zamku i polecił rozbiórkę południowej oraz zachodniej części warowni. Chciał uzyskany budulec przeznaczyć na renowację najlepiej zachowanego północnego skrzydła. W miejscu powstałej wolnej przestrzeni założono ogród. Natomiast jego wnuk sprzedał posiadłość miastu Otmuchów.

Zamek Otmuchów – od gotyku do renesansu

Początkowo zamek w Otmuchowie reprezentował styl gotycki. Pierwsze przeróbki jeszcze w czasach średniowiecza w piętnastym wieku miały na celu głównie wzmocnienie obronnej roli zamku. Za czasów biskupa Rotha pojawiły się strzelnice do obrony artyleryjskiej, basteje i nowa szyja bramna. Zamek był sprzężony z fortyfikacjami miejskimi.

Pod koniec szesnastego wieku biskup Andrzej Jerin kazał go przebudować na renesansową rezydencję. Remonty i zmiany miały miejsce także w czasie baroku. Uczyniono tu wtedy letnią rezydencję biskupów wrocławskich.

Przeróbki i przebudowy nierzadko były wymuszone skutkami walk z husytami, wojny trzydziestoletniej i wojen śląskich, podczas których działy się zniszczenia dokonane przez wojska szwedzkie i wojska pruskie obracające budowlę w ruiny.

Jednym z powodów częstych ataków był fakt iż znajdował się tutaj łakomy kąsek dla złodziei –  skarbiec biskupów wrocławskich.

Wiek szesnasty przyniósł zachodnie i południowe skrzydła z krużgankami, zamknięto wtedy dziedziniec, a portale zostały ozdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Do dziś istnieją fragmenty renesansowego stropu, z belkami, na których widnieją malowidła kwiatowe.

Barokowy zamek biskupów w Otmuchowie

Czas baroku sprawił, że komnaty i okna stały się większe. Dobudowano też wewnętrzną klatkę schodową i od strony dziedzińca kolisty pawilon wejściowy. Znacznie zmieniono wystrój komnat.

Czy wiecie czym były końskie schody na zamku? Otóż końskie schody umożliwiały wnoszenie biskupa w lektyce. To jeden z ciekawszych elementów architektonicznych tego zabytku.

Od początku XVIII wieku zamek miał w zachodniej części skrzydło mieszkalne oraz nowy budynek noszący nazwę zamku dolnego, natomiast od XIX wieku nad studnią obudowę w kształcie niewielkiej altanki.

Zamek biskupów w Otmuchowie – co zachowało się do dzisiaj?

Z czasu gotyku stoi do dziś czworoboczna wieża zwieńczona renesansową galerią o charakterze machikułów. W wieży tej dawniej były pomieszczenia dla skazańców i więźniów.

W całkiem do­brym sta­nie jest też zamkowe czternastowieczne skrzydło północno – wscho­dnie. Natomiast w la­tach 1923-35 na miej­scu innego ze skrzydeł zbu­do­wa­no pa­wi­lon tu­rys­tycz­ny z ta­ra­sem od stro­ny dzie­dziń­ca. Teraz znajduje się w nim restauracja.

Zwiedzanie zamku w Otmuchowie

Otmuchowski zamek stoi w centrum miasta na granitowym wzniesieniu (225 m.n.p.m.). Bardzo blisko Rynku i pięknego kościoła św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego. Od strony północnej i od zachodu wzgórze zamkowe otacza stary park.

W obiekcie znajdują się również hotel i dom kultury. Nie ma ekspozycji muzealnej, jednakże dla turystów dostępna jest wieża widokowa, czyli wspomniana wyżej jedna z najstarszych części zabytku. Z wieży tej ładnie prezentuje się Jezioro Otmuchowskie, a w dali wznoszą się niewysokie Góry Złote.

Można też zajrzeć do dawnej sali rycerskiej i celi głodowej przeznaczonej dla więźniów.

Hotel na zamku w Otmuchowie

Gościniec Zamek w Otmuchowie oferuje pokoje i miejsca noclegowe. Na miejscu jest parking, restauracja, sala konferencyjna i drink bar. W pokojach dla gości jest dostęp do wi-fi i telewizji. Każdy ma swoja własną łazienkę. W cenie pobytu wliczone jest też śniadanie.

Jak dojechać do Otmuchowa?

Dojazd do Otmuchowa jest łatwy. Miasto leży na trasie drogi krajowej nr 46 miedzy Nysą i Paczkowem. Dokładny adres to: Adres Zamek – Dom Kultury Zamek ul. Zamkowa 4.

Co w pobliżu?

Otmuchów to niewielkie ale ładne miasto. Niedaleko warto zwiedzić też Paczków, Nysę i pałac w kamieńcu Ząbkowickim. Nieco dalej zaczyna się pełna turystycznych atrakcji Ziemia Kłodzka, również z niejednym zamkiem i pałacem do zwiedzania.

3 thoughts on “Zamek biskupów w Otmuchowie

Dodaj komentarz