Pocysterski kościół w Kamieniu Ząbkowickim

Pocysterski kościół w Kamieniu Ząbkowickim

Pocysterski kościół w Kamieńcu Ząbkowickim stoi niejako w cieniu (dosłownie i w przenośni) znacznie bardziej znanego zabytku w tym mieście. Mianowicie Pałacu Marianny Orańskiej. Mimo to warto zajrzeć tu chociaż na chwilę ze względu na historię i wartość pamiątkową.

Pocysterski kościół w Kamieńcu Ząbkowickim – Wniebowzięcia NMP i świętego Jakuba

Zauważyliśmy, że na wielu stronach internetowych napisane jest iż opisywany tu pocysterski kościół w Kamieńcu Ząbkowickim nosi imię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednakże tablica informacyjna, która wisi bezpośrednio w kościele podaje, że drugim patronem miejsca jest święty Jakub Starszy – jeden z apostołów. Budynek jest trójnawowy halowy czyli wszystkie nawy mają tę samą wysokość. Stoi na planie krzyża łacińskiego. Znaczy to, że posiada także transept.

Obecny kształt w znacznej części pochodzi z przełomu siedemnastego i osiemnastego wieku. Świadczy o tym sporo elementów barokowych. Między innymi szczyt fasady. Kościół jest jednak dużo starszy bowiem datuje się go na wiek czternasty, a stoi on na miejscu jeszcze innego budowanego przez zakon augustianów.

Pocysterski kościół w Kamieńcu Ząbkowickim – architektura i wystrój

Jako budulec świątyni posłużyły bloki kamienne. Do głównego budynku przylega kilka bocznych kaplic, które powstały w stylu barokowym. Na zewnątrz kiedy popatrzymy na fasadę wyraźnie potrafimy odróżnić część gotycką (czyli starszą) od części barokowej dobudowanej powyżej. Nie ma wieży, na którą możecie wejść jest tylko wysoka iglica.

Wystrój reprezentuje styl barokowy. Wewnątrz przyciąga uwagę duży ołtarz główny – dzieło  Caspra Georga Kőnigera z 1704 roku. W jego centralnej części widnieje obraz Wniebowzięcia NMP wykonany przez Michaela Willmanna. Warto spojrzeć także na ołtarze boczne. Niektóre z nich są zdobią obrazy jakie stworzył Jan Krzysztof Liszka. Cenny jest też  cykl późnobarokowych rzeźb Czternastu Wspomożycieli. Powstał on w latach 1709-11, a ich autorstwo przypisuje się wybitnemu rzeźbiarzowi Tomasowi Weisfeldtowi. Zwróćcie też uwagę na piękną ambonę i inne ciekawe dzieła sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej.

Nie ma tu już cystersów

W Kamieńcu Ząbkowickim nie ma już cystersów. Za ich czasów wokół kościoła (podobnie jak w wielu innych miejscach) wokół świątyni rozwijały się liczne zakłady rzemieślnicze. Między innymi tkackie i szewskie. Był młyn, browar, tartak i inne warsztaty zgodnie z zasadą „módl się i pracuj”. Zakon wywierał duży wpływ na okoliczną ludność. Nie tylko pod względem religijnym ale też przyczyniał się do rozwoju i rozkwitu gospodarczego.

My, podobnie jak pewnie wielu innych turystów odwiedziliśmy to miejsce przy okazji podziwiania tutejszego pałacu Mariany Orańskiej. Niestety  zobaczyliśmy wszystko tylko od strony kruchty bowiem świątynia była zamknięta.

Foto: własne

1 thought on “Pocysterski kościół w Kamieńcu Ząbkowickim

Dodaj komentarz