Sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach
Sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach czyli święta Faustyna i Boże Miłosierdzie
Sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach jest jednym z najważniejszych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. To cały kompleks pielgrzymkowy. Obejmuje on wielką nowoczesną bazylikę, oprócz tego mnóstwo kaplic. Na czele z kaplicą w budynku klasztornym, gdzie żyła święta siostra Faustyna Kowalska. Tam pielgrzymi mogą pomodlić się przy jej grobie. Oprócz tego na terenie sanktuarium znajdziecie miejsca noclegowe, a także lokale gastronomiczne, w których za niewygórowaną cenę można zjeść ciepły posiłek. Tytuł szczególnego miejsca kultu religijnego Łagiewniki otrzymały w roku 2002. Stało się to dzięki dekretowi kardynała Franciszka Macharskiego ówczesnego metropolity krakowskiego. Chociaż wspomniana wyżej kaplica obok klasztoru jako sanktuarium uchodziła już kilka lat wcześniej. Zwłaszcza od beatyfikacji wizjonerki w roku 1993 (kanonizacja 2000).
Do Łagiewnik pielgrzymowali między innymi aż trzej papieże. Pierwszym był Jan Paweł II, który osobiście dokonał konsekracji. Jego sanktuarium znajduje się dosłownie po sąsiedzku. Później przybywali też Benedykt XVI i Franciszek. Najważniejsze uroczystości odbywają się tutaj w pierwszą niedzielę po Wielkanocy czyli w święto Miłosierdzia Bożego.
Obraz „Jezu ufam Tobie”
Święta Faustyna spisywała w słynnymi „Dzienniczku” objawienia miłosiernego Jezusa. Dziś jako książka należy on do popularnych tekstów na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych owoców tych objawień jest wizerunek Jezusa Miłosiernego z podpisem „Jezu ufam Tobie”. Ten w Krakowie został namalowany przez Adolfa Hyłę. Trzeba jednak dodać, że oryginalny, pierwszy taki obraz stworzył pod nadzorem świętej Faustyny malarz Eugeniusz Kazimirowski. Wizerunek ten znajduje się do dzisiaj w Wilnie. Tam również istnieje sanktuarium Miłosierdzia Bożego chętnie odwiedzane zwłaszcza przez Polaków.
Bazylika Bożego Miłosierdzia
To nowoczesny bardzo duży kościół. Wzniesiony w latach 1999 – 2002. Nad wszystkim góruje wysoka 77 – metrowa wieża. Dzięki umieszczonej tu windzie (także schodom) warto na nią wejść bo piękna panorama we wszystkie strony rozciąga się daleko. Pod głównym kościołem znajdują się mniejsze kaplice, w których modlą się różne grupy pielgrzymkowe, często obcojęzyczne. Bazylika i kaplice dolne powstały dzięki hojności wiernych nie tylko z Polski ale też z innych krajów. Zwłaszcza z Niemiec, Węgier, Włoch i Słowacji.
Świątynia jest wielka. Robi jednak wrażenie nieco pustej. Nad ołtarzem przyciągają wzrok wizerunki świętej Faustyny, papieża Jana Pawła II i oczywiście obraz Jezusa Miłosiernego. Tabernakulum ma kształt kuli otoczonej jakby gałęziami smaganego wiatrem drzewa. Na pewno z biegiem czasu kościół ten będzie jeszcze upiększany innymi ozdobami.
Na naszej stronie opisujemy też mało znane Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.
Foto: własne