Muzeum Iluzji "Krakil" w Krakowie

Muzeum Iluzji "Krakil" w Krakowie

Muzeum Iluzji „Krakil” w Krakowie – nasze nowe odkrycie

Do Krakowa jeździmy dość często. Jednakże jak do tej pory przeważnie nasze wizyty w tym mieście ograniczały się do zwiedzania Zamku na Wawelu, Rynku i wszelkich innych hitowych atrakcji przy Trakcie Królewskim. Tymczasem bardzo blisko, dosłownie tuż za Plantami dopiero teraz odkryliśmy Muzeum Iluzji „Krakil”. Naprawdę ciekawe miejsce, zwłaszcza na wycieczkę z dziećmi.

Już na samym początku przyszło mi na myśl skojarzenie ze słynnym „Kopernikiem” z Warszawy. Wprawdzie dużo mniejsze, ale też łączy zabawę z nauką. A co najważniejsze bardzo wielu eksponatów można nie tylko dotknąć ale też wykonać nimi różne eksperymenty. Obok wszystkich stanowisk do oglądania znajdują się tabliczki z informacją „o co tu chodzi”. Muzeum powstało przy ulicy Straszewskiego.

Co my tu mamy w tym Muzeum?

Całość znajduje się w zabytkowym dworku, który kiedyś był własnością słynnego rodu Potockich. Ekspozycję można zwiedzać na dwóch kondygnacjach w kilku różnych pomieszczeniach. Zgodnie z nazwą znajdziecie tu pomysły na sposób jak „oszukać” ludzkie oko albo sprawić, aby coś działało „wbrew” zasadom fizyki. Możecie rysować światłem i tworzyć kolorowe cienie. Zaczerpniecie też trochę wiedzy w temacie jak powstają filmy rysunkowe. Nie będziemy wymieniać tu wszystkich ciekawostek miejsca. Po pierwsze jest ich dużo i wyliczanka byłaby za długa, a po drugie Muzeum stale się rozwija i może być, że już po napisaniu tego tekstu pojawi się coś nowego.

Tak czy owak zaciekawiły nas na przykład liczne hologramy, które sprawiają wrażenie, że obraz się rusza w zależności od tego z której strony patrzymy. Był też jeden obraz z drzewem w czasie czterech pór roku też zmieniający się zgodnie z tytułem. Niektóre z iluzji można zobaczyć tylko na fotografii. Na przykład ludzi którzy zwisają z sufitu nad łóżkiem. W rzeczywistości jest odwrotnie – to łóżko wisi u góry. Są krzywe lustra, są krany z których leci woda mimo iż nie są podpięte do żadnej rury. Są też … sami sprawdźcie co jeszcze. Na zaliczenie wszystkich atrakcji trzeba przeznaczyć co najmniej godzinę czasu.

Więcej informacji  także godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie https://krakil.pl/

Foto & Video: własne

Dodaj komentarz