Sanktuarium św Jana Pawła II – Kraków

0
Sanktuarium św Jana Pawła II - Kraków

Sanktuarium św Jana Pawła II - Kraków

Sanktuarium świętego Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie jest nowym ale bardzo popularnym miejscem kultu religijnego w Polsce

Sanktuarium św Jana Pawła II w Krakowie – nieprzypadkowo tutaj

Jeden z najbardziej znanych na świecie Polaków – Karol Wojtyła czyli późniejszy papież Jan Paweł II przed wyjazdem do Watykanu pełnił funkcję biskupa ordynariusza archidiecezji krakowskiej. Sanktuarium św Jana Pawła II powstało więc w mieście, w którym spędził on znaczną część swojego życia.

Oprócz tego wyniósł na ołtarze siostrę Faustynę Kowalską, zwaną Apostołką Miłosierdzia. W Krakowie – Łagiewnikach, gdzie znajduje się klasztor i grób słynnej zakonnicy powstało najważniejsze miejsce pielgrzymkowe poświęcone Miłosierdziu Bożemu.

Prawie po sąsiedzku, w odległości kilkunastu minut spaceru znajdziecie też Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Warto więc za jedną pielgrzymką lub też za jedną wycieczką zwiedzić naraz obydwa te miejsca. I trzeba przeznaczyć na to co najmniej kilka godzin.

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”

Jak we wszystkich innych sanktuariach tak też i tutaj najważniejszą budowlą jest kościół. Duży dwupoziomowy w kształcie ośmioboku. Oprócz głównej nawy znajdziecie tu mnóstwo mniejszych kaplic zarówno w górnej jak też i w dolnej części. Każda z nich ozdobiona jest licznymi mozaikami, które wypełniają ściany niemal ze wszystkich stron. Tworzył te mozaiki jezuita Marko Ivan Rupnik. Natomiast autorem projektu świątyni był architekt Andrzej Mikulski.

Początki miejsca sięgają roku 2011. Pobłogosławienia dzieła dokonał kardynał Stanisław Dziwisz w 2013, a jeszcze trzy lata później nastąpiło poświęcenie. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów budowli jest wysoka wieża, w której podobnie jak we wspomnianym wyżej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego powstał punkt widokowy.

Relikwie, Całun Turyński i muzeum

W Sanktuarium znajduje się sporo relikwii i przedmiotów kojarzonych z polskim papieżem. Na przykład wewnątrz marmurowego ołtarza umieszczono ampułkę z krwią świętego Jana Pawła II pobraną podczas jego pobytu w klinice Gemelli. Jest również krzyż pastoralny, a także sutanna ubrudzona krwią w czasie zamachu z dnia 13 maja 1981 roku.

W Kaplicy Kapłańskiej wrażenie robi płyta z dawnego grobu. Przywieziono ją z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Sama Kaplica Kapłańska została zaprojektowana na wzór Krypty Św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej.

Oprócz samego kościoła na miejscu możecie spojrzeć na kopię Całunu Turyńskiego, a także zwiedzić spore muzeum poświęcone polskiemu papieżowi. Są tu między innymi liczne pamiątki – prezenty ofiarowane ojcu świętemu przez wiernych z całego świata.

Na miejscu też funkcjonują centrum rekolekcyjne, centrum konferencyjne, biblioteka, dom noclegowy, gastronomia, amfiteatr i inne udogodnienia przeznaczone dla pielgrzymów.

Zapraszamy też do Wadowic

Na naszej stronie opisujemy też Wadowice, a tam mieści się Muzeum Dom Rodzinny św Jana Pawła II no i kościół parafialny stojący obok dawnego domu Wojtyłów.

Foto: własne

Dodaj komentarz