Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Jest to jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w dzieła sztuki muzeów w Polsce. Naprawdę warto tu przyjść. Choćby dla słynnej Damy z Łasiczką Leonarda da Vinci.

Gdzie dokładnie znajduje się Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie?

Bardzo łatwo tu trafić bowiem Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie znajduje się w ścisłym centrum miasta tuż obok Bramy Floriańskiej. Główną jego siedzibę stanowi pałac na roku ulic Pijarskiej i Świętego Jana. Są również jeszcze ekspozycje w dawnym miejskim Arsenale i w tak zwanym Klasztorku. Obydwa te obiekty stoją także przy ulicy Pijarskiej.

Kolekcja książąt Czartoryskich od Puław do Krakowa

Początki kolekcji sięgają początku dziewiętnastego wieku. Wówczas to Izabela Czartoryska powołała do istnienia kolekcję pamiątek narodowych czyli pierwsze w Polsce muzeum. Jego siedzibą stała się „Świątynia Sybilli” – budowla stojąca na terenie pięknego nieopodal wspaniałego pałacu w Puławach.

Z końcem wspomnianego wyżej dziewiętnastego stulecia zbiory zostały przewiezione do Krakowa. Już w roku 1878 pierwsi goście mogli zobaczyć tutejszą wystawę.

Muzeum Narodowe w Krakowie

Obecnie Zbiory Książąt Czartoryskich w Krakowie stanowią jeden z oddziałów krakowskiego Muzeum Narodowego. Podobnie jak znajdujący się w pobliżu Dom Jana Matejki, Galeria Sztuki PolskiejXIX wieku w Sukiennicach i jeszcze kilka innych.

Muzeum Narodowe w Krakowie dwukrotnie przejmowały zbiory. Pierwszy raz tuż po II wojnie światowej. Później w latach 1991 – 2016 obiekty wziął pod opiekę zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich. Obecnie znów stanowią własność Skarbu Państwa i są integralną częścią Muzeum Narodowego.

Co można zobaczyć w Muzeum Czartoryskich w Krakowie?

Podobnie jak w wielu innych placówkach muzealnych możecie się tu wybrać na wystawy stałe i wystawy czasowe. Łącznie trzeba przejść przez 21 sal.

Stała wystawa prezentuje wspaniałą kolekcję sztuki europejskiej. W tym także sztuki użytkowej. Jest jedną z najcenniejszych nie tylko w Polsce ale także w Europie. Zachwycają przede wszystkim piękne okazy malarstwa, rzeźby, rzemiosła i militariów.

Bez wątpienia najsłynniejszym tutejszym eksponatem jest jedyny w Polsce obraz Lenarda da Vinci – Dama z gronostajem (niektórzy podają Dama z łasiczką). Warto jednak też zauważyć chociażby Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta.

Ekspozycja obrazów jest tu oczywiście znacznie bogatsza. Ale są także inne cuda nie tylko z dziedziny malarstwa. Miłośników historii Polski może zainteresują liczne pamiątki z naszych dziejów od czternastego do siedemnastego wieku. Niemniej ciekawie prezentuje się europejskie rzemiosło artystyczne, sztuka sakralna oraz sztuka Dalekiego Wschodu. Mnóstwo cennych precjozów.

Całość łączą zabytkowe wnętrza, w których eksponowane przedmioty otrzymują jeszcze więcej piękna i blasku.

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał i Ekspozycja Klasztorka

W kolekcji Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest także Galeria Sztuki Starożytnej i wystawa zatytułowana „Broń i Barwa w Polsce” prezentowane w Arsenale po drugiej stronie ulicy.

Wnętrza na pierwszym piętrze Klasztorka stanowią najstarszą przestrzeń ekspozycyjną Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Przestrzeń tę wykorzystano wówczas na prezentację rzemiosła artystycznego, zbiorów o charakterze historycznym oraz zbiorów puławskich. Zobaczycie tam także galerię portretów rodzinnych.

Ja podają autorzy stron internetowych „Nowa ekspozycja odsłania przed widzem to, co znalazło się poza współczesnym kanonem muzealnictwa, a co, w przeciwieństwie do innych tego rodzaju europejskich zbiorów, przetrwało do dziś, nadając kolekcji Czartoryskich unikatowy charakter. Obecny projekt również zakłada odwołanie się do pierwotnego zagospodarowania historycznych wnętrz”.

Ważną Częścią ekspozycji w Klasztorku jest także przypomnienie historii zbiorów podczas powstania listopadowego, Wielkiej Emigracji i przeniesienia kolekcji do paryskiego Hôtel Lambert.

Wszystkie wystawy Muzeum Czartoryskich zwiedzicie z tym samym biletem.

Warto przyjechać we wtorek

Wstęp na wystawy Muzeum Narodowego w Krakowie jest płatny i dość drogi. Jednakże niespodzianką może być fakt, że wszystkie oddziały, włącznie z opisanym tutaj Muzeum Książąt Czartoryskich zwiedzicie nieodpłatnie we wtorki. Zresztą sporo innych muzeów Krakowa także w ten dzień nie pobiera pieniędzy za wejście. Warto w Internecie sprawdzić które dokładnie.

Uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji wchodzą za symboliczną złotówkę, natomiast dzieci do lat 7 mają wstęp wolny. Są także opcje zwiedzania rodzinnego i bilety ulgowe.

Foto & Film: własne

 

2 thoughts on “Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Dodaj komentarz