Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie ma kilka oddziałów. Tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do głównego budynku tej instytucji. Jest tu sporo pięknych dzieł na wystawie stałej. Warto też od czasu do czasu sprawdzić co dzieje się w salach wystaw zmiennych.

Gdzie dokładnie znajduje się Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie?

Budynek poświęcony sztuce i rzemiosłu artystycznemu stoi poza ścisłym centrum Starego Miasta, ale niezbyt daleko. Od Rynku Głównego dojdziecie tu w czasie około pół godziny (może nieco dłużej). Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny mieści się dokładnie pod adresem w Krakowie al.3 Maja 1.

Początek budowy nowego gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie

Początki wznoszenia gmachu przy alei 3 Maja sięgają czasów międzywojennych. W roku 1931 roku ówczesny prezydent Krakowa Mieczysław Kaplicki podjął decyzję, aby wybudować nową siedzibę Muzeum Narodowego, swego rodzaju niezwykłego Pomnika Wolności.

Rozpisano konkurs na projekt architektoniczny. Napłynęło ponad dwadzieścia prac. Główną nagrodę przyznano projektowi warszawskiego zespołu Bolesława Szmidta, Juliusza Dumnickiego, Janusza Juraszyńskiego.

Pierwsze łopaty wbito w ziemię 6 lat później. Niestety II wojna światowa przerwała prace. W tym, co już powstało Niemcy urządzili sobie kasyno. Zniszczyli wtedy gotowe już wnętrza i ich wyposażenie. Wprowadzili też zmiany w elewacji.

Muzeum Narodowe – sztuka musi jeszcze poczekać

Po zakończeniu II wojny światowej w roku 1945 prace według projektu Włodzimierz Marona zaczęły posuwać się do przodu. Na nieszczęście dla tej ważnej placówki kulturalnej w latach pięćdziesiątych ruszyła budowa Nowej Huty, co z powodu braku funduszy spowodowało niemałe opóźnienia. Mimo to w nie dokończonym jeszcze gmachu zaczęła funkcjonować biblioteka.

Problemy zdarzały się nie tylko z powodu II wojny światowej. Kolejne przerwy w pracach budowlanych nastąpiły w latach siedemdziesiątych. Muzeum Narodowe w Krakowie przegrało z Hutą Katowice, na którą wówczas szły wielkie fundusze. Dokończenie budowy nastąpiło dopiero w roku 1990.

A więc zaczęło się w okresie międzywojennym, a dokończenie dzieła nastąpiło już po odzyskaniu niepodległości w Polsce.

Muzeum Narodowe w Krakowie – zwiedzanie

Muzeum Narodowe w Krakowie to duży budynek w stylu modernistycznym. Stoi na planie prostokąta. prowadzą do niego szerokie schody.

Aby zobaczyć piękne dzieła sztuki polskiej i inne ekspozycje po wejściu do holu i kupieniu biletu musicie skorzystać z szatni gdzie zostawicie płaszcze, kurtki, plecaki i wszystkie większe bagaże. Kasa jest na parterze, do szatni idzie się w dół po schodkach.

Muzeum w poniedziałki jest nieczynne. Wstęp jest dość drogi, jednakże we wtorki wszystkie wystawy stałe możecie zwiedzić nieodpłatnie. Natomiast w pozostałe dni bilet do Gmachu Głównego upoważnia do wstępu w jeszcze kilka innych oddziałach krakowskiego Muzeum Narodowego. Wystawy czasowe są odpłatne we wszystkie dni od wtorku do niedzieli.

Przed Gmachem Głównym znajduje się duży, płatny podziemny parking, gdzie można zostawić samochód. Osoby niepełnosprawne mogą w muzeum korzystać z windy.

W muzeum Narodowym w Krakowie można robić zdjęcia.

Gmachu główny Muzeum Narodowego w Krakowie – co można tu zobaczyć?

Wystawy dzielą się na ekspozycje czasowe i stałe. Wystaw czasowych nie będziemy Wam tutaj opisywać. Raz po raz się zmieniają. Natomiast niezależnie od tego warto zobaczyć tutejsze wystawy stałe. Należą do nich Galeria Rzemiosła Artystycznego i XX + XXI Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku.

Galeria Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym

Galeria Rzemiosła Artystycznego prezentuje piękne dzieła sztuki użytkowej od czasów wczesnego średniowiecza aż do secesji. Cała ekspozycja liczy kilka tysięcy przedmiotów w dziewięciu salach.

Są tutaj tkaniny, sztuka złotnicza, naczynia liturgiczne, piękne zegary, galanteria skórzana, porcelanowe naczynia, sporo ceramiki, mebli, ubiorów i mnóstwo innych mniejszych i większych skarbów z różnych dziedzin życia codziennego.

Galerię Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym naprawdę warto zobaczyć.

Galeria Sztuki Polskiej z okresu XX i XXI wieku

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym obejmuje piękne dzieła od czasów Młodej Polski. Od roku 2021 prezentuje też dzieła najnowsze z XXI wieku. Jest tu sporo przestrzeni. Momentami można mieć wrażenie, że się zgubicie, ale nie ma obaw.

Zobaczycie tu dzieła największych mistrzów. W tym Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Xawerego Dunikowskiego i wielu innych. Nie zapomnimy też o takich artystach jak Jerzy Nowosielski, Maria Jarema.

Łącznie są tutaj trzy galerie stałe.

Gmach Główny to nie tylko galeria obrazów i rzeźby

Na wystawie spójrzcie także na kolaże, fotomontaże, instalacje przestrzenne, fotografie. Kolekcję zebrano na powierzchni 3000 metrów kwadratowych. Warto zwrócić również uwagę, że przed Gmachem Głównym znajduje Stanisław Wyspiański, a dokładniej jego pomnik autorstwa Mariana Koniecznego. Natomiast w salach wystaw zmiennych organizowane są największe ekspozycje czasowe Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa Broń i Barwa w Polsce – obecnie w Muzeum Czartoryskich

Do niedawna jedną w wystaw stałych w gmachu głównym Muzeum Narodowego była wystawa zatytułowana „Broń i Barwa w Polsce”. Została ona przeniesiona do arsenału czyli jednej z części Muzeum Czartoryskich. Jak sama nazwa wskazuje jest to historia broni i umundurowania polskich żołnierzy.

Inne oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie na naszej stronie

Na naszym portalu piszemy Wam także między innymi o Domu Jana Matejki, który znajdziecie przy ulicy Floriańskiej, Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku mieszczącej się w Sukiennicach oraz także o Muzeum Czartoryskich. Aby je zobaczyć musicie pójść na Stare Miasto.

 

 

5 thoughts on “Muzeum Narodowe w Krakowie – gmach główny

Dodaj komentarz