Miasto Lubomierz na Dolnym Śląsku
Miasto Lubomierz czyli „sami swoi”
Miasto Lubomierz znajdziecie na terenie Dolnego Śląska niedaleko Lwówka Śląskiego. Chociaż prawa miejskie otrzymało bardzo dawno temu (w 1291 roku z rąk księcia Bolka I Surowego) należy do najmniejszych w Polsce. Liczba stałych mieszkańców wynosi tu około 2000 osób, a powierzchnia 8 kilometrów kwadratowych. Ma sporo zabytków. Jednakże najbardziej znane jest z faktu, że posłużyło jako plener między innymi dla słynnej komedii o Kargulu i Pawlaku, którym poświęcono nawet specjalne muzeum. Zresztą nagrywanych w Lubomierzu było też jeszcze kilka innych. Najsłynniejszą imprezą cykliczną okolicy jest Festiwal Filmów Komediowych.
Co jeszcze warto wiedzieć o Lubomierzu?
Wokół roztaczają się wzniesienia Pogórza Izerskiego. Najważniejszą częścią miejscowości jest duży, podłużny Rynek przy którym stoi kilka ciekawych obiektów, naprawdę wartych zauważenia. W przeszłości biegł tędy szlak handlowy miedzy Zgorzelcem i Pragą, co sprzyjało rozwojowi. Przez kilka wieków miasto należało do sióstr benedyktynek. Założycielka zgromadzenia Jutta z Lubomierza ufundowała tutejszy klasztor. Podobnie jak cały Śląsk okolica należała do wielu różnych państw. Rządzili tu między innymi Czesi i Niemcy. Natomiast Polska odzyskała te tereny w roku 1945.
Co znajdziemy w Lubomierzu?
Miasteczko jest małe ale bardzo urokliwe. Wokół Rynku stoi sporo zabytkowych kamienic przeważnie dziewiętnastowiecznych. Warto też spojrzeć na osiemnastowieczną kolumnę morową z wizerunkiem Matki Bożej oraz barokową fontannę z kolumną świętego Maternusa także z osiemnastego wieku. Ciekawostką godną uwagi będzie pręgierz wmurowany w jedną ze ścian zabytkowego ratusza. Koniecznie trzeba również wejść do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia N.M.P i świętego Maternusa. W mieście stoi też kościół pomocniczy p.w. Świętego Krzyża oraz kościół cmentarny p.w. świętej Anny. Dawny klasztor benedyktynek służy obecnie jako szkoła.
Miasto Lubomierz, a co jeszcze w pobliżu?
Niedaleko Lubomierza w miejscowości Pławna znajdziecie replikę Arki Noego i także dużo innych atrakcji w postaci zamku, grodu rycerskiego i wielu innych ciekawostek. Warto zwiedzić kilka sąsiednich miast i miasteczek. Między innymi Gryfów i Mirsk. Natomiast miłośnicy wędrowania po górach mają w pobliżu wiele szlaków. Jest co robić na pewno nie będziecie się nudzić.
Foto: własne