Miasto Lubomierz na Dolnym Śląsku

Miasto Lubomierz na Dolnym Śląsku

Miasto Lubomierz czyli „sami swoi”

Miasto Lubomierz znajdziecie na terenie Dolnego Śląska niedaleko Lwówka Śląskiego. Chociaż prawa miejskie otrzymało bardzo dawno temu (w 1291 roku z rąk księcia Bolka I Surowego) należy do najmniejszych w Polsce. Liczba stałych mieszkańców wynosi tu około 2000 osób, a powierzchnia 8 kilometrów kwadratowych. Ma sporo zabytków. Jednakże najbardziej znane jest z faktu, że posłużyło jako plener między innymi dla słynnej komedii o Kargulu i Pawlaku, którym poświęcono nawet specjalne muzeum. Zresztą nagrywanych w Lubomierzu było też jeszcze kilka innych. Najsłynniejszą imprezą cykliczną okolicy jest Festiwal Filmów Komediowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o Lubomierzu?

Wokół roztaczają się wzniesienia Pogórza Izerskiego. Najważniejszą częścią miejscowości jest duży, podłużny Rynek przy którym stoi kilka ciekawych obiektów, naprawdę wartych zauważenia. W przeszłości biegł tędy szlak handlowy miedzy Zgorzelcem i Pragą, co sprzyjało rozwojowi. Przez kilka wieków miasto należało do sióstr benedyktynek. Założycielka zgromadzenia Jutta z Lubomierza ufundowała tutejszy klasztor. Podobnie jak cały Śląsk okolica należała do wielu różnych państw. Rządzili tu między innymi Czesi i Niemcy. Natomiast Polska odzyskała te tereny w roku 1945.

Co znajdziemy w Lubomierzu?

Miasteczko jest małe ale bardzo urokliwe. Wokół Rynku stoi sporo zabytkowych kamienic przeważnie dziewiętnastowiecznych. Warto też spojrzeć na osiemnastowieczną kolumnę morową z wizerunkiem Matki Bożej oraz barokową fontannę z kolumną świętego Maternusa także z osiemnastego wieku. Ciekawostką godną uwagi będzie pręgierz wmurowany w jedną ze ścian zabytkowego ratusza. Koniecznie trzeba również wejść do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia N.M.P i świętego Maternusa. W mieście stoi też kościół pomocniczy p.w. Świętego Krzyża oraz kościół cmentarny p.w. świętej Anny. Dawny klasztor benedyktynek służy obecnie jako szkoła.

Miasto Lubomierz, a co jeszcze w pobliżu?

Niedaleko Lubomierza w miejscowości Pławna znajdziecie replikę Arki Noego i także dużo innych atrakcji w postaci zamku, grodu rycerskiego i wielu innych ciekawostek. Warto zwiedzić kilka sąsiednich miast i miasteczek. Między innymi Gryfów i Mirsk. Natomiast miłośnicy wędrowania po górach mają w pobliżu wiele szlaków. Jest co robić na pewno nie będziecie się nudzić.

Foto: własne

Dodaj komentarz