Zamek w Gołuchowie trzeba zobaczyć

Zamek w Gołuchowie jest jednym z najpiękniejszych w Wielkopolsce. Znajdziecie go niedaleko Kalisza chociaż jest to już powiat pleszewski. Jako budowla obronna z basztami w narożnikach powstał z inicjatywy starosty Rafała Leszczyńskiego w połowie szesnastego wieku. Już kilkadziesiąt lat później nastąpiła przeróbka na rezydencję w stylu renesansowo – manierystycznym. Jednakże obecne kształty w znacznej części otrzymał w latach 1875 – 1885 dzięki pomysłom Izabelli z Czartoryskich, która przybyła tu po zaślubinach z Janem Kantym Działyńskim (synem Tytusa). Budowla ta miała być darem ślubnym, chociaż już wcale nie najpiękniejszym. Bowiem w dziewiętnastym wieku zamek coraz bardziej się sypał, mimo, że na przestrzeni czasu raz po raz zmieniali się jego właściciele.

Muzeum i park

Po powstaniu styczniowym Jan Działyński był zmuszony uciekać na emigrację ponieważ za pomoc powstańcom groziły mu srogie kary. Izabella całe swoje siły włożyła w starania o upiększanie i remontowanie gołuchowskiego zamku, który nabierał coraz bardziej romantycznych kształtów. Dbała nie tylko o mury, ale także wyposażenie wnętrz sprowadzając wspaniałe dzieła sztuki, cenne meble i bibeloty. Do najciekawszych i najcenniejszych zbiorów należy kolekcja starożytnych waz greckich. Co ciekawe wszystkie wspaniałości jakie udało się pani Izabelli sprowadzić służyły nie tylko jej i najbliższej rodzinie ale szybko stały się eksponatami muzealnymi ogólnodostępnymi dla szerszej publiczności. Sama właścicielka mieszkała w pobliskiej oficynie.

Podobnie jak w  Kórniku pod Poznaniem (obok rezydencji Działyńskich ) również i w Gołuchowie wokół zamku powstał wspaniały park dendrologiczny. Ma on powierzchnię aż 158 hektarów. Rośnie w nim mnóstwo drzew rodzimego i egzotycznego pochodzenia. Postawione przy okazach tabliczki pozwalają dowiedzieć się jaki to gatunek. Najcenniejszy jest tutaj dąb szypułkowy nazwany imieniem „Jan”. Na terenie parku w kilku różnych budynkach znajdziecie bardzo ciekawe i bogate Muzeum Leśnictwa. Jest też zagroda pokazowa z żubrami, danielami, dzikami i przedstawicielami kilku innych gatunków zwierząt. Natomiast w dawnej kaplicy św. Jana znajduje się mauzoleum – grób Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej.

Obecnie Zamek w Gołuchowie jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Co w Pobliżu?

Chociaż Gołuchów jest małą miejscowością co najmniej przez kilka dni nie będziecie się tu nudzić. Na upalne dni polecamy plażę nad tutejszym zalewem. Podczas naszego pobytu korzystaliśmy z „Noclegów Blisko Natury” – było niedrogo i bardzo wygodnie. Niedaleko w Dobrzycy także znajduje się warty zwiedzenia pałac i park.

Foto: własne

Dodaj komentarz