Baszta Kazimierzowska w Ostrzeszowie
Baszta Kazimierzowska w Ostrzeszowie – gdzie to jest?
Ostrzeszów jest niewielkim, ale bardzo starym miastem w Wielkopolsce. Prawa miejskie sięgają tu połowy trzynastego stulecia. Opisywana przez nas Baszta Kazimierzowska w Ostrzeszowie jest jednym z kilku najciekawszych tutejszych zabytków. Oprócz niej na wspomnienie zasługuje kilka kościołów. Na przykład drewniany kościół św. Mikołaja, kościół farny Matki Bożej Wniebowziętej oraz kościół pobernardyński. Ciekawa jest też legenda o pochodzeniu nazwy miejscowości. Ponoć wiele wieków temu jakiś książę zatrzymał się w tutejszej karczmie. Kiedy okoliczni ludzie ostrzegli go przed grasującymi w pobliżu zbójnikami ów pan postanowił ich wynagrodzić. Kazał wybudować zamek, kościół i gród o nazwie właśnie Ostrzeszów (od ostrzegania). Wróćmy jednak do naszej baszty.
Pamiątka po zamku
W miejscu, w którym znajduje się wieża stał kiedyś zamek. Zresztą ulica do dziś nazywa się Zamkowa, mimo że po tej budowli zostało bardzo niewiele, a dokładniej kawałek muru i właśnie ta baszta. Wbrew powyżej wspomnianej legendzie zamek ten, podobnie jak wiele innych wzniósł król Kazimierz Wielki. Miał służyć do obrony granic. Stał na planie prostokąta o wymiarach 27 metrów szerokości i 39 metrów długości. Otaczała go fosa. I również podobnie jak wiele innych został zburzony w czasie potopu szwedzkiego. Wkrótce został częściowo odbudowany i przez pewien czas do roku 1785 służył jako budynek sądu. Później stawał się coraz bardziej ruiną. W końcu rozebrano go w 1843.
Baszta Kazimierzowska w Ostrzeszowie – co o niej wiemy?
Podstawę ma kwadratową, a od 11 metra w górę przybiera kształt ośmioboku. Całość wznosi się na wysokość 24 metrów. Pełniła niegdyś rolę strażnicy, budowli obronnej ale też i mieszkania. Jej mury mają grubość ponad 2 metry. Wejście znajduje się na drugiej kondygnacji. W roku 1960 przeszła renowację. Wewnątrz znajdują się wystawy muzealne. Można też wspiąć się na górę, żeby podziwiać panoramę miasta.
Wielkopolska – mnóstwo pałaców i zamków
W Wielkopolsce jest bardzo dużo pięknych pałaców i zamków. Zachęcamy do zwiedzania między innymi Antonina i Kórnika. Spośród innych mniej znanych miast regionu polecamy także między innymi Wągrowiec i Jarocin.
Foto: własne
ok, dziękuję, błąd poprawiony
Ostrzeszów nie leży w powiecie kaliski, a w powiecie… ostrzeszowskim 😉