Atrakcje turystyczne w Raciborzu

Atrakcje turystyczne w Raciborzu

Atrakcje turystyczne w Raciborzu warto zobaczyć

Kiedy planujecie wycieczkę do Raciborza możecie mieć dylemat od czego zacząć zwiedzanie. Atrakcje turystyczne w Raciborzu są bowiem ciekawe i bardzo różnorodne. Znajdziecie tu między innymi zamek z cenną kaplicą św. Tomasza Kantuaryjskiego. Na pięknym Rynku otoczonym ładnymi kamienicami stoi kolumna morowa, a w sąsiedztwie dwa cenne kościoły – św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – obydwa gotyckie. Jeśli jesteśmy już przy kościołach to polecamy jeszcze neogotyckie św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja. Natomiast barokowy Matki Bożej uchodzi jako lokalne sanktuarium.

Żal, że jedną ze świątyń pod wezwaniem świętego Ducha (blisko Rynku) zamieniono na muzeum. Ale warto tu wejść głównie dla oryginalnej mumii egipskiej na wystawie zatytułowanej Dom Ozyrysa. W innym budynku, dosłownie po sąsiedzku jest jeszcze druga część raciborskiego muzeum, a w niej między innymi dawne techniki dentystyczne. Spośród zabytków wymienimy też fragmenty dawnych murów miejskich, budynek sądu, budynek poczty, a także budynek więzienia – z oczywistych powodów niemożliwy do zwiedzania od środka.

Miłośników przyrody na pewno zainteresuje wyprawa do Arboretum Bramy Morawskiej. Jest też kilka innych parków i zieleńców.

Co warto wiedzieć o Raciborzu?

Racibórz leży nad Odrą w województwie śląskim. Bardzo blisko jest stąd do granicy z Czechami, a także do granicy z województwem opolskim. Ma około 75 kilometrów kwadratowych powierzchni i nieco ponad 55 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie są datowane na rok 1217. Chociaż pierwsze wzmianki o Raciborzu na piśmie pojawiają się już w roku 1108.  Obok Opola miasto było jedną z historycznych stolic Górnego Śląska. W zamku, który wspomnieliśmy wyżej rezydowali książęta opolsko – raciborscy. Obecnie jest siedzibą władz powiatu.

W czternastym stuleciu po śmierci ostatniego księcia piastowskiego miasto przeszło pod panowanie czeskiej dynastii Przemyślidów. Jeszcze kilka wieków później władali tu niemieckojęzyczni Hohenzollernowie i Habsburgowie. Od 1742 roku należało do Prus. Od roku 1846 można było jechać pociągiem z Raciborza do Wrocławia.

Miasto mocno ucierpiało w wyniku oblężenia w roku 1945. Innym wielkim kataklizmem była powóź roku 1997, kiedy woda zalała wiele domów mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej.

Co ciekawego w pobliżu Raciborza?

Jeśli będziecie w Raciborzu zachęcamy też do odwiedzenia pięknego rezerwatu przyrody „Łężczok” – pamiątki po cystersach z Rud. Można też się wybrać do Tworkowa, gdzie znajdziecie ruiny zamku i zabytkowy kościół.

Dodaj komentarz