Rezerwat Łężczok

Rezerwat Łężczok

Rezerwat Łężczok koło Raciborza – oaza ptactwa wodnego

Rezerwat Łężczok koło Raciborza to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zakątków przyrodniczych na Górnym Śląsku. Jest on częścią większego obszaru zwanego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, pamiątką działającego kiedyś niedaleko stąd w Rudach zakonu cystersów. Już w XIII wieku prowadzili tu oni hodowlę i odławianie ryb.

Nazwa Łężczok wzięła się od słowa „łęg” czyli teren podmokły. I rzeczywiście rezerwat zajmuje obecnie powierzchnię ponad 470 hektarów, z czego ogromną część zajmują stawy, których jest tu aż 8. To raj przede wszystkim dla miłośników ornitologii. Podobno żyje tu ponad połowa (więcej niż 190) gatunków wszystkich ptaków jakie zamieszkują w Polsce. Przede wszystkim na wodzie można zobaczyć mnóstwo łabędzi, kaczek i wszelkiego rodzaju ptaków „kaczkopodobnych” jak perkozy, cyranki, gęgawy… żeby wyliczyć wszystkie brakłoby miejsca na dalszą część tego artykułu. Prócz tego ptaki drapieżne – wśród nich myszołowy, jastrzębie, krogulce. Zdarza się nawet wypatrzyć bociany czarne, orliki i bieliki. 115 gatunków ma tu swoje gniazda lęgowe inne przebywają od czasu do czasu. Na przykład ptaki wędrowne zatrzymują się na odpoczynek. Więcej można spotkać tylko w rezerwacie Stawy Milickie w województwie dolnośląskim. W obserwacji pomaga ustawiona w jednym z miejsc wieża widokowa.

Co oprócz ptaków?

Oprócz ptaków rezerwat zamieszkują przedstawiciele płazów i gadów jak kumaki, rzekotki, ropuchy, jaszczurki, żmije i zaskrońce. Z ssaków przeważają gatunki małych zwierząt jak jeże, ryjówki, piżmaki, ale zdarzają się też borsuki i lisy. Koniecznie trzeba też wymienić 10 gatunków nietoperzy. Natomiast z owadów na wspomnienie zasługują liczne ważki, motyle i trzmiele.

Bogata jest nie tylko fauna, ale też szata roślinna. Wiele drzew liczy ponad 100 lat. Są nawet trzystuletnie dęby. Podobno niektóre z nich sadziło wojsko króla Jana III Sobieskiego w czasie drogi na odsiecz wiedeńską. Pomiędzy stawami znajdują się drogi i groble wysadzane między innymi lipami, bukami i grabami. Są wśród nich także pomniki przyrody.

Na terenie rezerwatu znajduje się zabytkowy dworek myśliwski, ale niestety jest on w stanie opłakanej ruiny. Gdyby nie tabliczka trudno by rozpoznać w nim coś ciekawego, godnego uwagi. Przez rezerwat prowadzą szlaki. Zielony – rowerowy z Markowic do miejscowości Polska Cerkiew, oraz turystyczne: żółty z Chałupek do Bierawy (Szlak im. Polskich Szkół Mniejszościowych) i czerwony Szlak im. Husarii Polskiej z Będzina do Krzanowic.

Dodaj komentarz