Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu

Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu

Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu – neogotycki zabytek

Na Górnym Śląsku jest wiele pięknych przykładów neogotyku. Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu to jeden z nich. Znajdziecie go bardzo blisko zamku. Więc jeśli lubicie takie miejsca warto zaliczyć go podczas wycieczki.

Nie pierwsza świątynia w tym miejscu

Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu dokładniej na Ostrogu stał już w trzynastym stuleciu. Oczywiście wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Był drewniany i nie służył jako parafialny. Spłonął w pożarze, chociaż historycy nie są zgodni czy w roku 1574, a może w 1637. Tak czy owak świątynia została ponownie zbudowana, na nowo konsekrowana, raz po raz rozbudowywana i upiększana. Ale też nie doczekała do naszych czasów. Ze względu na stale rosnącą liczbę wiernych i konieczność dokonania kolejnych przeróbek postanowiono wznieść budynek jeszcze raz, praktycznie od nowa. Stary barokowy przeniesiono do Zawady Książęcej, gdzie też został zniszczony od pioruna w roku 1992. Postanowienie o budowie obecnego kościoła nastąpiło w roku 1856, a jej zakończenie dziesięć lat później.

Kościół św Jana Chrzciciela w Raciborzu – architektura i wystrój

Budynek świątyni jest trójnawowy z transeptem. a więc stoi na planie krzyża. Nawa główna jest dwukrotnie wyższa od bocznych i wspiera ją dziesięć filarów z piaskowca. Autorem projektu został niemiecki architekt Vincenz Statz, natomiast ołtarzami zajął się rzeźbiarz Adalbert Sickinger. Wizerunek patrona Kościoła czyli Jana Chrzciciela udzielającego chrztu Jezusowi widnieje w ołtarzu głównym. Pod nim piękna ikona Matki Bożej nazywanej Ostrogską. W ogóle jest tu sporo rzeźb, malowideł, witraży i innych ozdób, na których warto “zawiesić oko”. Duże zainteresowanie i kult wiernych przyciąga w bocznym ołtarzu obraz Jezusa Boleściwego wykonany na desce w XVII lub XVIII wieku. W jego sąsiedztwie zauważycie sporo wotów dziękczynnych.

Na zewnątrz uwagę przyciąga ciekawa wieża, która wygląda jakby oblepiona wieloma iglicami różnej wysokości. Podobnie przyozdobione są ściany zewnętrzne. Są też wokół małe kapliczki z wydarzeniami życia Jezusa.

Zniszczenia wojenne i powódź

Sporych zniszczeń doznał kościół pod koniec II wojny światowej, kiedy trwało bombardowanie Raciborza. Natomiast podczas wielkiej powodzi w roku 1997 woda sięgała na metr wysokości ścian. Skutkowało to też między innymi zniszczeniem jednego z ołtarzy.

Inne ładne kościoły Raciborza

W Raciborzu jest wiele wartych wycieczki kościołów. Naszą uwagę przyciągnęły szczególnie trzy z nich. A mianowicie św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obydwa gotyckie i blisko Rynku. Trzecie miejsce zajmuje mało znane Maryjne Sanktuarium przy ulicy Jana Pawła II.

 

Leave a Reply