Najdłuższy rynek w Europie – atrakcje Pułtuska

0
Najdłuższy rynek w Europie

Najdłuższy rynek w Europie

Najdłuższy rynek w Europie i co jeszcze w Pułtusku?

Pułtusk jest miastem bogatym w ciekawe propozycje do zwiedzania. Znajdziecie tu między innymi najdłuższy rynek w Europie. Prócz tego piękny zamek, w którym obecnie ma siedzibę Dom Polonii. Jest też kilka zabytkowych świątyń na czele z gotycką bazyliką kolegiacką p.w. Zwiastowana Najświętszej Maryi Pannie. Z dawnych murów miejskich pozostała baszta przy kościele św. Piotra i Pawła. Warto też wejść do muzeum, gdzie zobaczycie meteoryty jakie spadły na miasto w roku 1868.

Pułtusk uznawany jest za jedno z najstarszych miast województwa mazowieckiego. Według przekazów prawa miejskie zostały mu przyznane w roku 1257 przez księcia Ziemowita. Od przełomu XI i XII wieku, przez kolejnych kilka stuleci było to miasto biskupów płockich, używających tytułu książąt ziemi pułtuskiej. Przepływa tędy rzeka Narew. Po rzece tej pływają łodzie dlatego też co niektórzy mówią, że jest to Wenecja Mazowsza. Stałych mieszkańców żyje tu około 20 tysięcy

Skąd się wzięła nazwa Pułtusk? – legenda

Legenda głosi, że w bardzo odległych czasach nad rzeką Pełtą ( dawniej zwaną Poltavią) wznosiła się niewielkich rozmiarów osada zwana Tuskiem. Leżała na trasie licznych szlaków handlowych.

Jej mieszkańcy zajmowali się głównie rzemiosłem, kupiectwem , prowadzili gospody oraz karczmy dla podróżnych. Żyli dostatnio aż do momentu, kiedy w pewną noc nad osadą rozpętała się straszna burza. Deszcz lał z nieba strumieniami, pioruny strzelały bez opamiętania, aż jeden z nich uderzył w drewnianą chatę podpalając ją. Być może nie doszłoby do tragicznych skutków, gdyby nie wichura, która rozniosła ogień na kolejne budynki wywołując ogromny pożar. Kiedy ogień wreszcie się wypalił, okazało się, że spłonęła połowa osady, która od tej pory nosiła nazwę Pułtusk.

Najdłuższy rynek w europie

Mieszkańcy miasta, z dumą twierdzą, że miejscowość, w której mieszkają wyróżnia przede wszystkim najdłuższy rynek w Europie. Ten prostokątny plac wybrukowany tzw. „kocimi łbami” stanowi serce starej części miasta. Podczas rozbudowy Pułtuska, w pierwszej połowie XV w. nadano mu obecne wymiary 400 x 50 m. W ciągu frontowych elewacji budynków zachowały się klasycystyczne kamienice z pierwszej połowy XIX w. Natomiast według pogłosek, na przełomie 1806 i 1807 r., w jednej z kamienic, pod nr 29, odpoczywał po wygranej bitwie z Rosjanami Napoleon Bonaparte.

Foto i informacje od autorów strony

https://www.suerteprzewodnicy.pl/

tekst źródłowy: https://www.suerteprzewodnicy.pl/blog/pultusk-zwiedzamy-wenecje-mazowsza-bonaparte-sienkiewicz-i-rynek/

SUERTE Marta Suska

Usługi Przewodników i Pilotów Wycieczek

Stefanika 10A/4

03-133 Warszawa

NIP: 524 257 90 93

Tel.: 664 028 900

e-mail: ms.suerte@gmail.com

Wszystkich, którzy lubią zwiedzać piękne place miast zachęcamy także do odwiedzenia Rynku, w Zamościu, Rynku w Krakowie albo też Rynku w Gliwicach.

 

 

Dodaj komentarz