Co trzeba zobaczyć w Opolu?

Co trzeba zobaczyć w Opolu?

Co trzeba zobaczyć w Opolu? Na pewno wiele

Opole jest jednym z najważniejszych miast na południu naszego kraju. Przez wiele wieków było stolicą Górnego Śląska, siedzibą książąt. Kiedy po powstaniach śląskich część regionu weszła w skład państwa polskiego Opole pozostało we władaniu niemieckim. Wtedy też straciło na znaczeniu bo w jego miejsce siedzibą regionalnych władz stały się Katowice. Chociaż nie należy do największych w kraju jest stolicą województwa. A co trzeba zobaczyć w Opolu? Sprawdźmy

Zabytki i atrakcje turystyczne Opola

Miłośnicy polskiej piosenki na pewno wymienią jeden z najsłynniejszych w naszym kraju amfiteatrów w którym odbywają się coroczne festiwale. Do tejże tematyki nawiązują też Muzeum Polskiej Piosenki oraz Aleja Gwiazd ciągnąca się w sąsiedztwie Rynku. Jeżeli jesteśmy już przy muzeach to znawców drewnianej architektury na pewno ucieszy skansen czyli Muzeum wsi Opolskiej. Można też wejść do Muzeum Śląska Opolskiego. Dzieci (zresztą nie tylko) koniecznie trzeba zaprowadzić do Ogrodu Zoologicznego.

W centrum miasta stoi mnóstwo zabytków. Żeby wymienić tylko najbardziej znane wspomnimy Wieżę Piastowską, także wieżę, która pozostała po spalonym Zamku Górnym, przepiękny ratusz i stojące wokół Rynku kolorowe kamienice. Jest jeszcze zabytkowa wieża ciśnień, budynek dworca kolejowego, Stara Synagoga (teraz siedziba telewizji). Są też parki, pomniki, deptaki i inne ciekawostki. Warto przejść się nad Odrę, a dokładniej nad jej stare koryto – Młynówkę. Domy stoją tak blisko jej brzegów, że miejsce to nazywane jest Opolską Wenecją. W Opolu znajdziecie wiele pięknych kościołów. Między innymi katedrę Świętego Krzyża, kościół „Na Górce”, kościół franciszkanów i jeszcze kilka innych.

Większość wymienionych wyżej miejsc (oprócz zoo) znajdziecie w centrum miasta wiec jeżeli samochód zostawicie gdzieś w pobliżu na parkingu to dacie radę pozwiedzać na piechotę. Oczywiście musimy zaznaczyć, że ciekawostek miasta na pewno jest więcej. Wymieniliśmy tylko te najpopularniejsze i najważniejsze. W sam raz na jednodniową wycieczkę.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Opolu?

Prawa miejskie zostały nadane przed 1217 rokiem, chociaż jako miejscowość istniało już prawdopodobnie w dziesiątym stuleciu. Mieszka tu na stałe około 120 tysięcy osób co daje 27 miejsce w Polsce. Pod względem powierzchni jest na miejscu 15 (149 kilometrów kwadratowych). Od wielu wieków krzyżują się tu szlaki handlowe, co sprzyjało rozwojowi miasta. jest to znaczący ośrodek kulturalny, administracyjny i gospodarczy.

Tekst powstał dzięki współpracy z firmą przewozową Sindbad.pl. Przewoźnik oferuje przejazdy między innymi w takie miejsca jak PKS Bydgoszcz – bez problemu, sprawnie, opłacalnie i bezpiecznie. Jak dojechać? Sprawdźcie na stronie internetowej i cieszcie się spokojną podróżą.

Foto: własne

Dodaj komentarz