Atrakcje turystyczne Ponidzia – świętokrzyskie
Atrakcje turystyczne Ponidzia – mało znane, a ciekawe
Atrakcje turystyczne Ponidzia są różnorodne. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy zabytków, jak również osoby lubiące wędrować po ścieżkach natury. Dla amatorów aktywności fizycznej też na pewno coś polecimy. Jednocześnie jest to region mało znany, często pomijany w przewodnikach, a szkoda.
Co trzeba wiedzieć o Ponidziu?
Ponidzie, inaczej Niecka Nidziańska na mapach znajduje się między Chęcinami i Nowym Korczynem na terenie województwa świętokrzyskiego. Nazwę wzięło od płynącej tędy rzeki Nida. Są to tereny słabo zaludnione. Powiatowy Pińczów ma około 10 tysięcy mieszkańców, trochę większe Busko – Zdrój niewiele ponad 16 tysięcy. Jednakże znajdziecie tu sporo miast i gmin, których ta liczba nie przekracza 1500 osób. Całe połacie terenu w ogóle nie są ani zamieszkane ani nawet nie używane przez rolników. Bywają miejsca, gdzie jak okiem sięgnąć z trudnością zobaczycie jakiekolwiek zabudowania. Polecamy więc Ponidzie wszystkim, którzy na wakacjach szukają spokoju z dala od tłumów i gwaru popularnych kurortów.
Na terenie regionu jest kilka parków krajobrazowych (Nadnidziański, Szaniecki, Kozubowski). Prócz tego sporo rezerwatów przyrody, a na nich między innymi relikty roślinności stepowej, podmokłe łąki, torfowiska i stawy rybne.
Co zaliczyć trzeba na Ponidziu?
W Pińczowie można przejechać się kolejką wąskotorową „Ciuchcia Express Ponidzie”. Musicie jednak dokładnie zapoznać się z rozkładem jazdy bo zauważyliśmy, że kursuje raczej rzadko. Miłośnicy wiosłowania na pewno znajdą wypożyczalnie kajaków, którymi wybiorą się na spływ rzeką Nida. W Pacanowie zaprasza dzieci Europejskie Centrum bajki.
Spośród zabytków architektury polecamy szczególnie kolegiatę w Wiślicy. Także w Wiślicy można zwiedzić Dom Długosza i bardzo ciekawe Muzeum Archeologiczne. Piękny park uzdrowiskowy w Busku – Zdroju zaprasza na spacery, natomiast w pobliżu małej wioski Wełecz stoi „sosna na szczudłach”. Jej korzenie wystają wysoko ponad powierzchnię ziemi.
Oprócz wspomnianego wyżej kościoła w Wiślicy na miłośników zabytków sakralnych czeka sporo innych pięknych świątyń. Na przykład kościół św. Mikołaja w Starym Korczynie albo też świętego Stanisława w Nowym Korczynie. W wiosce Młodzawy zobaczcie ciekawy ogród botaniczny.
Ponieważ okolica obfituje w sporą liczbę niewysokich wzniesień polecamy aby wejść przynajmniej na niektóre z nich. Nie są trudne do zdobycia, a możecie zobaczyć wokoło piękne krajobrazy.