Co trzeba zobaczyć w Będzinie? – Zagłębie

0
Co trzeba zobaczyć w Będzinie

Co trzeba zobaczyć w Będzinie

Co trzeba zobaczyć w Będzinie?  – no właśnie

Gdyby zapytać naszych Czytelników co trzeba zobaczyć w Będzinie zapewne większość odpowiedziałaby, że piękny zamek z czasów króla Kazimierza Wielkiego.  Oczywiście ta budowla jest najsłynniejszym tutejszym zabytkiem ale opowiemy Wam także o innych ciekawostkach tego miasta. Na Śląsku? Nie, nie na Śląsku tylko w Zagłębiu. Proszę nie mylić bo w towarzystwie rodowitych Ślązaków (albo Zagłębiaków) można narazić się na niezbyt przyjemne komentarze. O atrakcjach Będzina opowiemy Wam więcej za chwilę, na razie zacznijmy od kilku najbardziej podstawowych wiadomości.

Jest to ważny ośrodek handlowy i gospodarczy naszego kraju. Działa tu sporo różnego rodzaju instytucji kulturalnych, administracyjnych i przemysłowych. Po rozbiorach tereny te należały do Królestwa Polskiego czyli zaboru rosyjskiego.

Będzin, a gdzie dokładniej to jest?

Jak wspomnieliśmy wyżej Będzin leży w województwie Śląskim, ale nie jest częścią Śląska, od którego oddziela go rzeka Brynica. Bowiem historycznie tereny te należały do Małopolski. Inną rzeką przepływającą przez miasto jest jeszcze Czarna Przemsza. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają dziewiątego stulecia. Prawa miejskie magdeburskie nadano w roku 1358. Swego czasu było to miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego. Obecnie znajdują się tu władze powiatowe. Liczba ludności wynosi ponad 56 tysięcy, a powierzchnia niespełna 40 kilometrów kwadratowych (z tego znaczna część to lasy i użytki rolne).

Po sąsiedzku są jeszcze miasta takie jak Czeladź, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i kilka innych mniej znanych miejscowości. Istnieje legenda opowiadająca, że jeden z polskich królów przejeżdżając przez tutejsze tereny zatrzymał się na nocleg wypowiadając zdanie „Tu będzim my, a tam czeladź”. Stąd właśnie nazwy „Będzin” i „Czeladź”.

Na peryferiach Będzina znajduje się wzniesienie – Góra Świętej Doroty (382 m.n.p.m.). W porównaniu z Beskidami to niewiele ale w okolicy jest to najwyższy punkt, na który warto przybyć dla pięknej panoramy na Śląsk, Zagłębie, a przy dobrej pogodzie nawet jeszcze dalej. Można pospacerować wśród dębów, buków, klonów i innych drzew. Stoi tu też zabytkowy kościół właśnie pod wezwaniem świętej Doroty.

Co jeszcze warto w Będzinie zobaczyć?

W samym mieście znajduje się jeszcze kilka innych niewysokich górek i pagórków. Najsłynniejszą i najczęściej obleganą przez turystów jest oczywiście Góra Zamkowa (285 m.n..m.). Oprócz wspomnianego wyżej zamku znajdziecie na niej park z ładnie urządzonymi ścieżkami spacerowymi i zabytkowy kościół Świętej Trójcy. Całkiem niedaleko (chociaż już w innej dzielnicy – Gzichowie) stoi pałac Mieroszewskich, a wokół niego też rozciąga się warty spaceru park. Chętni mogą jeszcze zaliczyć Podziemia będzińskie i Dom Modlitwy Mizrachi czyli dawną synagogę – pamiątkę po niegdysiejszych mieszkańcach miasta wyznania mojżeszowego.

Wspomnieć musimy czternastowieczne mury obronne. Przez miasto przechodzi sporo szlaków turystycznych. Między innymi liczący aż 160 kilometrów czerwony Szlak Husarii Polskiej, zielony szlak dwudziestopięciolecia PTTK – też długi – 125 kilometrów i niebieski Świerklaniecki. Prócz tego kilka tras rowerowych i ścieżka edukacyjna w Lesie Grodzieckim. Będzin jest również na trasie drogi świętego Jakuba.

Foto: własne

 

Dodaj komentarz