Europejskie Centrum Bajki

Europejskie Centrum Bajki

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka jest to innowacyjna instytucja kultury, która znajduje się w Pacanowie czyli w województwie świętokrzyskim.  Prowadzi działalność kulturalną skierowaną do dzieci, młodzieży, rodziców i osób starszych. Kiedy Przyjedziecie tutaj poczujecie się jak w bajce! Po przekroczeniu progu spotkacie Koziołka Matołka, który niestrudzony podróżami po całym świecie – Od Ameryki po Bliski Wschód – został w Pacanowie. Przenosi ciekawych przygód podróżników w tajemniczy świat baśni i legend.

Bajkowy Świat

W baśniową podróż zabierze Was Dzwoneczek, Czerwony Kapturek, a być może Królewna Śnieżka… Wszystko zaczyna się w Bajkowym Przedpokoju. Natomiast potem zdarzenia nabierają tempa, zwłaszcza w zaczarowanym pociągu, który porywa pasażerów do świata wyobraźni. Nasza wyprawa rozgrywa się na wielu płaszczyznach interaktywności. To również podróż przez krainy geograficzne Europy, która niesie spotkanie z zamieszkującymi je stworami. Ekspozycja nawiązuje do polskich i europejskich bajek. Jest pełna obrazów, dźwięków i barw. Rozwija zmysły, a także zachęca, do poszukiwań, pobudza wyobraźnię i naturalną ciekawość. Umacnia wiarę dziecka w zwycięstwo dobra nad złem. Rezerwujcie więc czas na spotkanie z czymś niespotykanym.

Czas podróży wynosi 80 min.

Kraina Soria Moria

Jest to interaktywna wystawa – opowieść, która opiera się na fińskim systemie edukacji. Nawiązuje do skandynawskich tradycji bajarskich. Łączy świat baśni, legend i podań krajów Północy z nowoczesną technologią ekspozycyjną. Nazwa pochodzi od baśni norweskiej, która opowiada o zamku przedstawianym jako kraina szczęścia. Zwiedzając „Sorię Morię” zostaniecie również zaproszeni do udziału w kilkustanowiskowej grze – historii o dramatycznej narracji. Podniesiecie kompetencje społeczne i nadacie znaczenie pracy zespołowej. W Krainie Soria Moria panuje zima. Przyjdźcie i przekonajcie się, czy wspólnymi siłami uda Wam się pokonać Królową Śniegu i przywrócić wiosnę.

Czas zwiedzania – 50 min.

Mały Teatr

Gromadzi publiczność w niewielkiej, przytulnej sali, w której na próżno szukać rzędu foteli. Rozsiądźcie się wygodnie i… oglądajcie historię, którą przeżyjecie wraz z bohaterami. Natomiast po spektaklu dowiecie się, jak działają lalki i nauczycie się różnych technik ich uruchamiania. Czy wiecie czym różni się kukła od marionetki? Albo którą z lalek nakładamy na dłoń jak rękawiczkę? Więc po spektaklu zgłębicie wiedzę dotyczącą teatru lalkowego.

W repertuarze są trzy spektakle: „Mała Syrenka”, „Dziadek do orzechów” oraz „Krawiec Niteczka”. Spektakl trwa 30 minut.

Na poszczególne atrakcje należy dokonywać rezerwacji w systemie online – www.bilety.centrumbajki.pl

Park Edukacyjny „Akademia Bajki”.

Od wiosny 2001 Europejskie Centrum Bajki Zaprasza do parku linowego, groty solnej, zwierzyńca oraz ogrodów edukacyjnych – Komiksu, Baśni i Bajek, Legend oraz Opowieści. Tworząc Park Bajki pozostaliśmy wierni wartościom Europejskiego Centrum Bajki – nauce przez zabawę, odwołaniu do istoty baśni, rozwijaniu wyobraźni i ciekawości świata.

Europejskie Centrum Bajki, a inne atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim

Spośród innych atrakcji dla dzieci województwa świętokrzyskiego polecamy również między innymi Muzeum Zabawek w Kielcach, albo bardzo ciekawy Park Rozrywki w Bałtowie.

Tekst & Foto: Administracja Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

Dodaj komentarz