Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – podróż w czasie

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy powstało w 1966 roku jako Muzeum Regionalne. Natomiast od 2017 jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach. Podobnie jak Dawny Pałac Biskupów w stolicy województwa albo Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Zwiedzicie je za „jednym zamachem” razem z Domem Długosza z roku 1460 i piękną zabytkową świątynią. Bowiem te trzy obiekty stoją dosłownie obok siebie. Zresztą w Domu Długosza (który oficjalnie jest też częścią i główną siedzibą opisywanego tutaj muzeum) kupowaliśmy bilety na zwiedzanie tych miejsc z przewodnikiem.

Co można tu zobaczyć?

Wśród niezwykle cennych eksponatów, a raczej wykopalisk zobaczycie między innymi misę chrzcielną pochodzącą (być może) z końca dziewiątego stulecia. A więc powstała prawie sto lat przed chrztem Polski. Są też fragmenty aż trzech nieistniejących już w tym miejscu kościołów. Jeden z nich – wczesnoromański p.w. świętego Mikołaja datowany jest na przełom X i XI wieku. Również w jedenastym wieku powstała przylegająca do niego kaplica grobowa. W roku 1920 zbudowano nad tymi zabytkami pawilon archeologiczny. Dwie inne także romańskie świątynie powstały (i uległy zniszczeniu) w kilku kolejnych wiekach. Ich pozostałości znajdują się obecnie w podziemiach stojącej do dziś wielkiej gotyckiej bazyliki. Do najcenniejszych elementów w skali światowej należy tu rytowana posadzka krypty czyli tak zwana „Płyta Orantów”, a także inna posadzka, z której zachowało się trochę bardzo dawnych emaliowanych płytek ceramicznych. Oprócz fragmentów dawnych murów są też pozostałości ówczesnego cmentarza. Zwiedzając Muzeum natraficie na autentyczne fragmenty ludzkich szczątków sprzed wielu setek lat.

Ciekawostką na wystawie jest dawna płyta nagrobna nazywana „płaskorzeźbą Wisielca”. W ostatnim czasie (lata 2019 – 2021) placówka przeszła gruntowny remont. Około 500 metrów od Rynku miejscowości możecie dotrzeć do miejsca nazywanego „Grodziskiem”. Najstarsze odkryte ślady tutejszego budownictwa datuje się na przełom X i XI wieku. Ale do dziś pozostały już z tego szczątki, które zainteresują bardziej raczej archeologów niż turystów.

Co w pobliżu?

Warto zwiedzić najbliższe powiatowe miasta – Busko – Zdrój i Pińczów. Są one najbardziej znanymi i jednocześnie największymi miejscowościami okolicznego regionu nazywanego Ponidziem.

Foto: własne

Dodaj komentarz