Kościół św Mikołaja w Starym Korczynie
Kościół św Mikołaja w Starym Korczynie – gotycki zabytek
Parafia sięga historią jedenastego lub dwunastego stulecia kiedy to powstała osada. Trzeba napisać nie byle jaka osada skoro w tutejszym grodzie w roku 1226 urodził się książę Bolesław Wstydliwy. Mimo tego Stary Korczyn do dzisiaj pozostał wsią liczącą niespełna 300 mieszkańców. Kościół św Mikołaja w Starym Korczynie jest najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości. Zaczął powstawać w czasach króla Kazimierza Wielkiego, który uchodzi za jego fundatora.
Koniec budowy nastąpił w wieku piętnastym, a świątynia otrzymała typowo gotyckie kształty. Jednakże w późniejszych wiekach zdarzały się różne przebudowy, przeróbki i odbudowy po zniszczeniach wojennych. Największe z nich miały miejsce w wieku XVII, XIX i po I wojnie światowej. I tak z czasów najdawniejszych do dziś zachowało się w zasadzie tylko prezbiterium i część nawy. Niektóre elementy powstały w stylu barokowym i neogotyckim.
Architektura i wystrój
Zauważyliśmy, że w wielu budowlach sakralnych regionu nie ma wysokiej widocznej z daleka wieży z prawdziwego zdarzenia. Także i tutaj stoi tylko na dachu mała barokowa sygnaturka, a także dwie niewielkie wieże po obu stronach kruchty. Dach jest dwuspadowy, a ściany zewnętrzne są nie tynkowane. Obok jako osobna budowla znajduje się dzwonnica, która powstała w roku 1920.
Wewnątrz uwagę przyciąga zabytkowy rokokowy krucyfiks. W jednym z ołtarzy bocznych zobaczycie wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem podobny do tych jakie są na przykład w sanktuarium ze Świętej Lipki lub sanktuarium w Jarosławiu. Warto zwrócić uwagę na barokowy portal prowadzący do zakrystii. W kaplicy południowej cenny jest gotycki krucyfiks i barokowa chrzcielnica. W świątyni wiszą na ścianach zabytkowe obrazy (między innymi wizerunek patrona kościoła czyli św. Mikołaja) a także epitafia.
Co w pobliżu?
Stary Korczyn podobnie jak sąsiedzki Nowy Korczyn są miejscowościami Ponidzia, regionu na terenie województwa świętokrzyskiego. Jeżeli będziecie w pobliżu polecamy też między innymi zaliczenie Buska – Zdroju i Pińczowa – najważniejszych tutejszym miast. Koniecznie trzeba się też wybrać do Wiślicy, gdzie czekają na Was wielka gotycka bazylika kolegiacka, także Muzeum Archeologiczne i Dom Długosza.
Foto: własne