Zamek w Goraju

KODAK Digital Still Camera

Zamek w Goraju gdzie to jest?

Goraj to niewielka wieś położona w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim w północnej Wielkopolsce. W pobliżu Goraja w środku dużego kompleksu leśnego, który jest najdalej na wschód wysuniętym rewirem Puszczy Noteckiej, znajduje się okazała rezydencja magnacka potocznie nazywana zamkiem. Sprawdźmy co kryje ten zamek w Goraju.

Szwajcaria Czarnkowska

Las porasta wyraźnie tu zaznaczoną krawędź wysoczyzny morenowej wznoszącej się nad szeroką pradoliną. U schyłku epoki lodowej tędy przepływały wody pra-Wisły kierując się na zachód w stronę Morza Północnego. Natomiast obecnie dnem zabagnionej doliny płynie Noteć. Ze względu na malownicze krajobrazy i stosunkowo duże różnice wysokości obszar ten niektórzy nazywają „Szwajcarią Czarnkowską”. Prowadzi tędy kilka szlaków pieszych oraz dwie ścieżki edukacyjne.

Siedziba Hochbergów

Jeszcze przed II wojną światową tutejsze dobra należał do możnego rodu Hochbergów znanego ze swoich śląskich posiadłości (na przykład zamek w Pszczynie  czy Książ pod Wałbrzychem). W drugiej połowie XIX wieku Hochbergowie zakupili od Dzieduszyckich tutejszy folwark. Następnie wznieśli neorenesansową rezydencję wzorowaną na zamku Varenholz w Westfalii. Pozostali na tym terenie także po 1918 roku, kiedy tereny na południe od Noteci zostały przyłączone do państwa polskiego. Władający dobrami hrabia Wilhelm Bolko pamiętany był jako dobry gospodarz i sprawiedliwy człowiek. Obok zamku wzniósł budynek masztalerni, zorganizował także łowieckie rewiry, a w wielkich zagrodach hodował jelenie. Gdy zmarł w 1934 roku na zawał serca pochowano go w ulubionym zakątku w środku lasu. Grób jest dobrze utrzymany i można go odwiedzić wędrując ścieżką edukacyjną przez moreny lasu gorajskiego.

Szkoła Leśna i Ośrodek Edukacyjny

Po II wojnie światowej dobra Hochbergów skonfiskowało państwo. Obecnie w szacownych murach mieści się technikum leśne, a w rozbudowanym kompleksie masztalerni po modernizacji stworzono ośrodek edukacyjny dostarczający wiedzy o ekologii lasu. Placówki utrzymują kontakty z potomkami arystokratycznej rodziny mieszkającymi obecnie w Bawarii. Na polanie znajduje się kilka starych zabytkowych drzew pamiętających jeszcze z pewnością czasy zaborów.

Tekst & Foto: Tomasz Zapała.  Polecamy wszystkim także forum turystyczne http://www.turystycznie-forum.pl/

Dodaj komentarz