Rezerwat Szumy Nad Tanwią

Rezerwat "Nad Tanwią" na Roztoczu

Tanew jest prawym dopływem Sanu. Liczy 114 kilometrów długości. Ma swoje źródła na południowym Roztoczu między wsiami Stara Huta i Złomy Ruskie. „Szumy Nad Tanwią” należą do najbardziej znanych atrakcji regionu. 

Rezerwat „Szumy nad Tanwią” z seriami małych wodospadów

Tytułowy rezerwat „Szumy nad Tanwią” są to liczne niewysokie ale urokliwe wodospady kaskadowe, które wyglądają jak schody. Nieprzypadkowe jest określenie „szumy” bowiem zjawisko to można nie tylko oglądać, ale także z daleka usłyszeć głośny dźwięk uderzającej wody.

Szumy nad Tanwią – gdzie to jest?

Szumy nad Tanwią znajdziecie w pobliżu miejscowości Rebizanty. Jest to w gminie Susiec w województwie lubelskim. Na odcinku długości 400 metrów małych wodospadów jest aż 24. Powstały one jako uskoki w wyniku ruchów tektonicznych w trakcie fałdowania Karpat. Zdarzyły się wówczas też liczne spękania skał.

Charakteryzują się regularnym ułożeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii, zgodnym z kierunkiem spękań utworów kredowych Roztocza. Progi te powstały na skutek ruchów tektonicznych w czasie fałdowania Karpat. Jest to granica geologiczna, która oddziela fałdową Europę Zachodnią i płytową Europę Wschodnią. Jest to jedyne miejsce w Polsce tego rodzaju.

W plebiscycie jednej z gazet czytelnicy uznali tutejszą atrakcję za jeden z 7 Cudów Polskiej Natury. Czy mieli rację sami możecie się przekonać.

Szumy nad Tanwią i szlaki turystyczne

Prowadzą tędy szlaki turystyczne (żółty i niebieski nieprzypadkowo zwany szlakiem szumów – jeden z najpiękniejszych na Roztoczu). Jest także trzykilometrowa ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna. W spacerowaniu pomagają liczne drewniane mostki i pomosty. Na miejscu spotkaliśmy wielu turystów z dziećmi.

Można też spacerować z psem, jednakże zwierzę musi być na smyczy.

Do wodospadu na Jeleniu

Najwyższy wodospad na Roztoczu znajdziecie na rzece Jeleń czyli jednym z dopływów Tanwi. Ma on około 1,5 metra wysokości, a więc w porównaniu z wodospadami z prawdziwych gór jest to niewiele. Od szumów idzie się do niego znakowanym szlakiem żółtym przez las około pół godziny.

Rezerwat podobnie jak całe Roztocze położony jest w terenie jest pagórkowatym. Jednakże różnica wzniesień okazuje się niewielka, więc bez problemu dadzą radę dojść do wodospadu nawet ludzie o słabszej kondycji fizycznej.

Grodzisko Zamczysko albo też Kościółek

Najwyższe wzniesienie terenu nazywa się Kościółek (niektóre przewodniki podają też Zamczysko). Znajduje się na wysokości ok. 246 m.n.p.m. Ponoć znaleziono tu ślady osadnictwa z ósmego lub dziewiątego wieku. Gród zajmował powierzchnię półtora hektara. Stał w grodzie między innymi zamek. Miejscowa załoga dbała o magazyny z żywnością i ziarnem.

W osiemnastym wieku stała w tym miejscu cerkiew greckokatolicka św. Bazylego nieco później przemianowana na kościół katolicki.

Niestety nie ma już śladu ani po zamku ani po kościele, którego część wyposażenia zachowała się do dzisiaj w świątyni parafialnej w Suścu.

Na kościółku chronili się swego czasu powstańcy i partyzanci. Upamiętniają te wydarzenia krzyże i pomnik.

Rezerwat Nad Tanwią – co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz kaskadowych wodospadów warto wspomnieć też tutejszą florę. Na terenie rezerwatu spośród rzadkich chronionych roślin występuje bowiem między innymi widłak jałowcowaty, bez koralowy i porzeczka alpejska. Tutejsze drzewa osiągają wysokość 40 metrów.

Żyją tu również rzadkie ptaki. Może napotkacie bociana czarnego albo zimorodka. Rezerwat leży na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 40 hektarów, a założony został w roku 1958.

Rezerwat na terenie Doliny potoku Jeleń i rzeki Tanew podlega ścisłej ochronie przyrodniczej. Wszystkim zakochanym proponujemy poszukać w pobliżu Źródełka Miłości. Podobno według legendy łyk wody ze źródła gwarantuje spełnienie marzeń. Czy to prawda? Może sami sprawdźcie.

Dawna Granica na rzece Tanew

Być może zwróci Wasza uwagę stojąca po sąsiedzku niewielka budka strażnicza oraz szlaban przed mostem. Są one pamiątką czasów, gdy na Kongresie Wiedeńskim w roku 1815 ustanowiono nowe granice pomiędzy zaborem rosyjskim a austriackim. Wtedy to Tanew była rzeką graniczną, a na moście znajdowało się przejście międzypaństwowe.

Ciekawostką jest fakt, że tędy Józef Piłsudski uciekał z więziennego szpitala do Galicji w roku 1901.

Szumy na Tanwi – informacje praktyczne

W sąsiedztwie niedaleko parkingu znajduje się bar gastronomiczny. Bez rewelacji, ale jak będziecie głodni to w sezonie coś tam kupicie. Do najbliższych sklepów jest spory kawałek. Są także toalety typu toi-toi.

W sezonie letnim w rezerwacie Szumy na Tanwi spotkacie sporo turystów. Na przechadzkę wśród „szumów” i poznanie tutejszych najpiękniejszych szlaków przez las Roztocza warto przeznaczyć około 2 godziny czasu.

Rezerwat „Szumy Nad Tanwią” czy Szumy na Tanwi?

W przewodnikach funkcjonują podobne chociaż różne nazwy miejsca. Możecie więc znaleźć tu i ówdzie Szumy na Tanwi, Szumy nad Tanwią, Szumy nad rzeką Tanew.

Inne „szumy” i ciekawe miejsca na Roztoczu

Szumy czyli małe kaskadowe wodospady znajdziecie także na terenie Górecka Kościelnego na rzece nieprzypadkowo nazwanej Szum. To jeden z dopływów opisywanej wyżej Tanwi.

Jeśli będziecie na Roztoczu polecamy Wam także miasteczko Zwierzyniec z pięknie położonym kościołem na wodzie. Tam z kolei możecie przejść się ścieżką w rezerwacie Bukowa Góra.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz