Atrakcje turystyczne w Lublinie

Atrakcje turystyczne w Lublinie

Atrakcje turystyczne w Lublinie – sporo tu tego

Podobnie jak w innych dużych, zabytkowych miastach w Lublinie jest co zwiedzać. Znajdą coś dla siebie miłośnicy zamków, kościołów, zabytkowych kamienic i wielu innych ciekawostek. Przez cały rok odbywają się tu liczne imprezy kulturalne. Jest to też znany ośrodek akademicki, handlowy i administracyjny. Najsłynniejszymi uczelniami miasta są Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet im. Marii Curie Skłodowskiej. A konkretnie jakie atrakcje turystyczne w Lublinie warto zaliczyć?

Atrakcje turystyczne w Lublinie – architektura wielu epok i stylów

Znawcy architektury i zabytków zauważą zapewne, że znajdziecie tu budynki chyba wszystkich (albo prawie wszystkich) znanych epok i stylów architektury. Począwszy od romanizmu przez gotyk, renesans, barok, do klasycyzmu i modernizmu. Ponieważ jest tego bardzo dużo wybaczcie, że wymienimy tylko te najważniejsze i najciekawsze. Większość na Starym Mieście i w Śródmieściu. W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć zamek z najstarszą jego częścią czyli trzynastowiecznym romańskim donżonem i piękną Kaplicą Świętej Trójcy.

W starym ratuszu miał kiedyś swoje miejsce Trybunał Koronny czyli najwyższy sąd apelacyjny Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej.

Baszta Gotycka, Brama Krakowska i Brama Grodzka są pozostałościami dawnych miejskich fortyfikacji, a wokół Rynku i w przyległych uliczkach stoi sporo pięknych, wartych spojrzenia, zabytkowych kamienic.

Spośród wielu kościołów na szczególną uwagę zasługują między innymi barokowa archikatedra, dominikański kościół św. Stanisława, kościół św. Piotra i Pawła. Koniecznie też musimy napisać o nieistniejącym już zabytku czyli kościele św. Michała, z którego zachowały się tylko fundamenty starannie zabezpieczone na placu Po Farze. Wspomnimy jeszcze znaną z licznych pocztówek Wieżę Trynitarską z tarasem, z którego możecie podziwiać panoramę miasta oraz prawosławną cerkiew Przemienienia Pańskiego. Jest też kilka zabytkowych cmentarzy żydowskich.

W Lublinie napotkacie wiele pałaców. Na przykład Pałac Czartoryskich, Pałac Lubomirskich, Pałac Parysów i jeszcze kilka innych. Natomiast miłośników dawnej architektury wiejskiej warto zaprosić do skansenu – Muzeum Wsi Lubelskiej. Jeśli jesteśmy już przy muzeach to we wspomnianej wyżej Bramie Krakowskiej znajdziecie Muzeum Historii Miasta Lublina. Możecie też zajrzeć do wnętrza dworku Wincentego Pola.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Lublinie?

Jest to miasto wojewódzkie, jedno z kilkunastu najważniejszych w Polsce. Pod względem liczby mieszkańców dziewiąte, a pod względem wielkości szesnaste w kraju. Przepływa tędy rzeka Bystrzyca. Prawa miejskie zostały nadane w roku 1317 chociaż źródła podają, że jako osada handlowa istniał już w VI stuleciu, a więc na długo przed założeniem naszego państwa.

Po zaborach Lublin na krótko dostał się pod panowanie austriackie, a później jako część Królestwa Polskiego włączony do Rosji carskiej. W czasie II wojny światowej na Majdanku znajdował się nazistowski obóz koncentracyjny – zamieniony na smutne muzeum.

Co ciekawego w regionie?

Miasto leży na Wyżynie Lubelskiej. Polecamy z tego regionu miasta Chełm i Zamość, a z mniejszych Zwierzyniec, Krasnobród i Szczebrzeszyn na Roztoczu.

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz