Deptak zdrojowy w Krynicy

Deptak zdrojowy w Krynicy

Deptak zdrojowy w Krynicy koniecznie trzeba zaliczyć

Każdy, kto chociaż raz był w tym mieście wie, że deptak zdrojowy w Krynicy jest jednym z najważniejszych punktów wycieczki w okolicy. Właśnie w jego sąsiedztwie stoją najpiękniejsze i najważniejsze zabytki uzdrowiska. Są to między innymi Łazienki Borowinowe i Stare Łazienki. Obydwa budynki dziewiętnastowieczne. Nie można nie zauważyć dużej, wręcz monumentalnej Pijalni Głównej, gdzie spróbujecie tutejszych wód mineralnych.

Stary neorenesansowy Dom Zdrojowy powstał w roku 1889. Zaprasza między innymi do kawiarni, restauracji i pięknej Sali Balowej, w której odbywają się do dziś różne koncert. Mniejszym, ale też ładnym obiektem jest muszla koncertowa. W sezonie letnim czasami występuje tu jakaś orkiestra.

Koniecznie wspomnimy też duży nowy dom zdrojowy. Nowy właściwie tylko z nazwy bo ma już ponad osiemdziesiąt lat. Na zboczu znajdującej się tuż obok deptaka Góry Parkowej stoi nieco ukryty maleńki drewniany kościółek Przemienienia Pańskiego – najstarszy w Krynicy sięgający roku 1862. Także nieco z boku stoi Pijalnia Jana, a bardzo blisko niej znajdziecie stację kolejki, którą wjedziecie na wspomnianą wyżej Górę Parkową.

Co jeszcze zobaczymy na deptaku w Krynicy?

Spośród mniejszych obiektów musimy napisać między innymi o ławeczce słynnego malarza Nikifora Krynickiego. Jest też krzesełko przy Bogusławie Kaczyńskim – znanym muzykologu, który spopularyzował miedzy innymi odbywające się w Krynicy festiwale imienia Jana Kiepury. Na upamiętnienie w postaci pomników przy deptaku doczekali się też Adam Mickiewicz i Józef Dietl. To właśnie między innymi Dietlowi Krynica zawdzięcza swój rozwój jako miejscowość uzdrowiskowa. Deptak Zdrojowy w Krynicy to także  multimedialna fontanna. Tryska wodą w rytm wydobywającej się z głośników muzyki. Natomiast wieczorami mieni się wielką ilością różnych barw.

Równolegle wzdłuż deptaka nad potokiem Kryniczanka ciągną się Bulwary Dietla. Z przepięknymi dawnymi willami zdrojowymi. W jednym z nich (Romanówce) znajdziecie muzeum poświęcone Nikiforowi. W willach tych czekają na gości liczne restauracje, kawiarnie. Zresztą lokali gastronomicznych jest tu więcej. Wystarczy się rozejrzeć dookoła by zobaczyć od razu przynajmniej kilka z nich.

Bardzo blisko stąd stoi duży kościół zdrojowy, a także Muzeum Zabawek.

Foto & Video własne

Dodaj komentarz