Co warto zobaczyć w Pszczynie?
Co warto zobaczyć w Pszczynie
Na pytanie co warto zobaczyć w Pszczynie zapewne wielu z was odpowiedziałoby, że piękne Muzeum Zamkowe. Oczywiście wraz z sąsiednimi zamkowymi zabudowaniami takimi jak stajnie i powozownia. Jednakże jest tu jeszcze mnóstwo innych atrakcji, o których powinniście wiedzieć. I tak między innymi piękny Rynek wraz z przyległymi uliczkami. Przy każdej z nich stoją zabytkowe kamienice. Jest słynna Brama Wygnańców, ładne kościoły (ewangelicki i katolicki), Muzeum Prasy Śląskiej, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska no i oczywiście przepiękny park. A w tym parku znajdziecie skansen, zagrodę żubrów i jeszcze sporo innych ciekawostek. Warto wiedzieć, że wszystkie wspomniane wyżej miejsca znajdują się dość blisko siebie nawzajem, więc można je zaliczyć podczas jednego spaceru, bez konieczności przemieszczania się samochodem.
Jeśli chodzi o samochody, to niestety podobnie jak w wielu innych atrakcyjnych miastach problemem są parkingi – płatne i przeważnie zatłoczone. Dlatego zachęcam, żeby w miarę możliwości wybrać się na wycieczkę do Pszczyny na przykład pociągiem. Przejście z dworca kolejowego do Rynku zajmie około pół godziny czasu. Czyli zwykle mniej niż szukanie wolnego miejsca dla auta, zwłaszcza w ciepłe weekendy. Na zwiedzanie wszystkiego warto przeznaczyć jeden cały dzień.
Krótka historia Pszczyny i najważniejsze wiadomości o tym mieście
Pszczyna leży w południowej części województwa śląskiego. Nazywana bywa w przewodnikach Perłą Górnego Śląska. Nie bez powodu, ponieważ należy do najpiękniejszych miast tego regionu. Mają tu swoją siedzibę władze powiatowe. Stałych mieszkańców liczy około 26 tysięcy osób, a powierzchnia wynosi nieco ponad 22 kilometry kwadratowe.
Lokacja miejska Pszczyny jest datowana na rok 1303. W przeszłości panowali tu książęta, a miasto wraz z otaczającymi je innymi miejscowościami (między innymi Mikołowem i Mysłowicami) tworzyło Księstwo Pszczyńskie. Do początku szesnastego stulecia tutejsze ziemie należały do Piastów. Natomiast od roku 1517 stanowiły część Rzeszy Niemieckiej pod nazwą pszczyńskiego państwa stanowego. Przechodziła więc Pszczyna z rąk do rąk nie tylko pomiędzy różnymi bogatymi rodami, ale też należała po trochę do Polski, po trochę do Niemiec, a przez krótki czas także do Austrii. Spośród wielu różnych rodzin jakie na przestrzeni dziejów miały tu swoje wpływy i własności na szczególne wyróżnienie zasługują Promnitzowie i Hochbergowie.
Mimo iż oficjalnie tereny te należały do Niemiec ludność w znacznej większości była tu polskojęzyczna. Miało to znaczenie między innymi podczas powstań śląskich (1919 – 21), oraz w czasie śląskiego plebiscytu. Wtedy 53 tysiące obywateli głosowało za Polską, a tylko 18 tysięcy za Niemcami. W XIX wieku w Pszczynie pojawiało się też pierwsze górnośląskie polskojęzyczne czasopismo ” Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom”. Pisali do niego między innymi Józef Lompa i Jan Dzierżoń. W roku 1922 uroczyście weszło do Pszczyny wojsko polskie.
Co w pobliżu Pszczyny?
Niedaleko Pszczyny znajduje się uzdrowisko Goczałkowice – Zdrój, a w nim przepiękne ogrody Kapias. Jak będziecie w okolicy zachęcam, żeby tam też zajrzeć. W przeciwną stronę dość blisko jest do Jeziora w Paprocanach i myśliwskiego pałacu Promnice.
Foto: własne