Skarżysko - Kamienna

Skarżysko - Kamienna

Skarżysko – Kamienna w województwie świętokrzyskim

Skarżysko – Kamienna jest jednym z młodszych miast województwa świętokrzyskiego. Prawa miejskie otrzymało w roku 1923. W przewodnikach turystycznych często bywa pomijane. Nawet sami tutejsi mieszkańcy zapytani o to, co warto tu zwiedzić nie zawsze umieją odpowiedzieć. Mi jednak co nieco udało się w Skarżysku znaleźć.

Co warto zaliczyć w Skarżysku – Kamiennej?

Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych miasta należy Muzeum Orła Białego. Dokładniej jest to skansen dawnych maszyn wojskowych takich jak samoloty, czołgi, działa i inne tego typu sprzęty. Opisujemy je dokładniej w osobnym artykule. Niemal po sąsiedzku znajdziecie Zalew Rejów czyli zbiornik wodny przyciągający ludzi zwłaszcza w ciepłe dni lata. Również w tej samej okolicy stoją pozostałości dawnego pieca hutniczego. Dużą ciekawostką jest Sanktuarium Ostrobramskie z wierną repliką słynnej Ostrej Bramy z Wilna. Uwagę przyciąga też kilka innych kościołów między innymi drewniany św. Józefa i duży Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pamiątką po społeczności żydowskiej miasta jest zabytkowy kirkut z przełomu XIX i XX stulecia. Natomiast na dworcu kolejowym stoi zabytkowa lokomotywa.

Co jeszcze warto wiedzieć o Skarżysku – Kamiennej

Obecnie Skarżysko – Kamienna pełni rolę stolicy powiatu. Na powierzchni około 64 kilometrów kwadratowych mieszka około 46 tysięcy ludzi. Już w piętnastym stuleciu stała tu dymarka (dawny piec hutniczy) i kopalnia żelaza. Od końca XIX wieku przechodzi tędy linia kolejowa, a nawet istnieje kolejowy węzeł. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym z licznymi zakładami pracy. Przepływa tędy rzeka Kamienna.

Skarżysko – Kamienna , a co w pobliżu?

Jeśli macie czas zachęcamy na wycieczkę do Wąchocka ze wspaniałymi zabytkami cystersów – kościołem i klasztorem. W Skarżysku – Kamiennej zaczyna się kilka szlaków turystycznych. Czerwony – nazywany milenijnym prowadzi do Kałkowa, gdzie znajdziecie ładne sanktuarium Maryjnebardzo podobne do tego w Licheniu koło Konina. Szlakiem zielonym dojdziecie do rezerwatu przyrody „Wykus”. Żółty pozwoli Wam pozwiedzać najbliższą okolicę. Są jeszcze trasy rowerowe – czarna, którą da się dotrzeć do wsi Mostki i niebieska do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Foto: własne

Dodaj komentarz