Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze – trochę historii
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze powstało w 1954 roku. Początkowo nazywało się Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach Śląskich Zdroju. Kilkakrotnie zmieniało adresy. Natomiast od 2013 roku funkcjonuje w budynku zespołu pocysterskiego. Po sekularyzacji dóbr kościelnych na Śląsku w 1810 r. obiekt kupił Hrabia Leopold Gotard Schaffgotsch. W latach 1834-1945 mieściła się tutaj Biblioteka Majoracka, od 1950-2009 r. były tu magazyny i pralnia Uzdrowiska Cieplice. W latach 2010-2013 przeprowadzono remont i adaptacje obiektu na cele muzealne.
Wystawy na zewnątrz i w środku budynku
Jeszcze zanim wejdziecie do wnętrza możecie zobaczyć odtworzony wirydarz klasztorny czyli dziedziniec z ogrodem w jakim zakonnicy uprawiali niegdyś kwiaty, krzewy i zioła. Jest też wystawa zatytułowana o owadach „Mikroświat” oraz Pasieka Karkonoska z ciekawymi ulami.
W budynku oprócz eksponatów przyrodniczych ujrzycie malowidła naścienne przedstawiające fragmenty z żywota św. Bernarda z Clairvaux. Wystawa nazwana „Naturalny skarbiec Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej” przedstawia fascynujący świat skał i minerałów Dolnego Śląska, a przede wszystkim okolic Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Zobaczymy tu m.in. efektowne kwarce dymne, ametysty czy kamienie księżycowe.
Na uwagę zasługują także duże granitowe głazy o wygładzonej powierzchni. Są to graniaki, które swój intrygujący kształt zawdzięczają działalności wiatru niosącego drobiny piasku w warunkach peryglacjalnych, czyli zimnego klimatu.
Ekspozycja historyczna „Historia Cieplic, klasztoru i uzdrowiska”. składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawiono Cieplice, od ich legendarnego powstania, najważniejsze obiekty m.in.: kościoły, pałac Schaffgotschów, Park Zdrojowy, Park Norweski z tzw. Pawilonem Norweskim oraz sławną na Śląsku Szkołą Snycerstwa. W drugiej części zaprezentowano, w skrótowej formie, dzieje uzdrowiska i klasztoru cystersów. Wybitnych opatów klasztoru w Krzeszowie, którzy przyczynili się do świetności cieplickiej prepozytury i prowadzonego przez nich uzdrowiska oraz osobistości, które odwiedziły Cieplice i korzystały z zabiegów balneologicznych.
Co my tu jeszcze mamy?
„Klasa Przyrodnicza” pokazuje jak kiedyś nauczano przyrody. Jest zaaranżowanym na kształt dawnej klasy przyrodniczej wnętrzem, którego wyposażenie stanowią stare, nieużywane już w szkołach pomoce dydaktyczne. Modele układów kostnych, prawdziwe szkielety zwierząt, przestrzenne makiety budowy różnych organów ze świata botaniki, zoologii i nauki o człowieku, preparaty mokre i dermoplastyczne, mapy do nauczania geografii oraz projektowane przez artystów plansze edukacyjne. Są to pomoce, które odchodzą już do historii edukacji. Jednym z unikatów tej wystawy jest oryginalna, czarno-biała fotografia autorstwa Włodzimierza Puchalskiego, słynnego fotografa przyrody.
Na kolejnej z ekspozycji poznacie rodzinę Schaffgotschów – zasłużonego dla Śląska rodu. Na innej zatytułowanej „Pszczoły i ludzie” dowiecie się sporo o miodach ich właściwościach leczniczych i odżywczych. Nasz kraj ma bardzo długą tradycję w produkcji miodu pitnego.
Od końca maja 2014 roku w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze udostępniona została stała ekspozycja przyrodnicza, pt.: „Rogi i poroża”. Na wystawie zaprezentowano 125 obiektów ze zbiorów własnych Muzeum. Głównym celem ekspozycji jest ukazanie różnic między rogami a porożami, jak również ich różnorodności i roli w przyrodzie. Eksponaty, to czaszki z rogami i porożem kopytnych z Afryki, Ameryki Południowej i Północnej, Azji i Europy.
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze – Ptaki, owady i grzyby
Wystawa „Barwny świat ptaków” jest największą i najnowocześniejszą w Polsce ekspozycją ornitologiczną. Pierwsza jej część prezentuje informacje o pochodzeniu ptaków i typach gniazd. Zobaczycie tu też jaja różnych gatunków oraz powiększone modele jaja ptasiego (budowę wnętrza i ptak przed wykluciem). Druga część wystawy to różne gatunki ptaków naszej strefy klimatycznej w ich naturalnym środowisku (ekspozycja w formie dioram). Natomiast w budowie jest też trzecia część wystawy. Będzie ona przedstawiała ptaki różnych stref klimatycznych świata w ich naturalnym środowisku (gabloty w typie dużych dioram).
„Tajemniczy świat grzybów” jest jedną z nielicznych w Polsce ekspozycji przedstawiających tajemnicze organizmy jakimi są niewątpliwie grzyby. Składają się na nią: gablota prezentująca ciekawe gatunki grzybów, diorama prezentująca grzyby występujące w lesie, powiększone modele grzybów oraz działania Hugo Seydla, prezesa RGV, który na początku XX wieku, przyczynił się do znajomości gatunków i wykorzystywania grzybów w celach konsumpcyjnych na terenie Karkonoszy.
„Niesamowity świat owadów” jest największą w regionie wystawą entomologiczna. W nowoczesny sposób przedstawiono informacje na temat: samej entomologii, różnorodności gatunków owadów i ich nieograniczonych wręcz umiejętności przystosowawczych do każdego niemal środowiska, piękno motyli i chrząszczy, wykorzystania owadów przez człowieka (pszczoły miodne, jedwabniki, czerwce itp.). Wyeksponowano powiększone modele owadów i plastra miodu, a także ule i urządzenia pszczelarskie. Wszystko wzbogacone jest prezentacjami multimedialnymi z dodatkowymi informacjami.
I co jeszcze?
W muzeum znajdziecie także wystawę o nazwie „Taki był Skarbiec Śląska”. Jedyną tego typu ekspozycję w regionie i jedną z nielicznych w Polsce. Powstała na zasadzie rekonstrukcji dawnego wnętrza wystawienniczego w Bibliotece i Muzeum Schaffgotschów, tak jak wyglądało ono na początku XX wieku. Są też ssaki Eurazji, ale wystawa stała w tym temacie jest w trakcie powstawania
Informacje & Foto od Administratorów Muzeum